Jacek Chlebny: Sądownictwo administracyjne to fundament państwa

Działalność Najwyższego Trybunału Administracyjnego została przerwana przez wojnę, ale jego dorobek orzeczniczy jest nadal wykorzystywany - podkreśla prof. Jacek Chlebny, prezes NSA.

Publikacja: 24.10.2022 15:15

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Jacek Chlebny

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Jacek Chlebny

Foto: PAP/Piotr Nowak

Najwyższy Trybunał Administracyjny (NTA), którego stulecie obchodzimy w tym roku to instytucja przedwojenna. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) to jego następca, ale to instytucja nowa. Czy ta historyczna instytucja jest ważna dla obecnej?

PROF. JACEK CHLEBNY: Przypomnienie współczesnym Polakom historii NTA jest ważne ze względu na rolę Trybunału, jaką odegrał w okresie międzywojennym, ale też i jego znaczenie dla powstania samego NSA. Powstanie Trybunału, scalającego orzecznictwo sądowe Odrodzonej Rzeczypospolitej w sprawach administracyjnych, stanowiło ważny fundament budowy Państwa Polskiego. Państwa, które powstało po ponad stuletniej niewoli z ziem znajdujących się pod trzema zaborami o różnych systemach prawnych. Sądownictwo administracyjne, zgodnie z Konstytucją Marcową, powołano do „orzekania o legalności aktów administracyjnych”. Przyznanie NTA kompetencji do kontroli legalności działania administracji publicznej wiąże ten sąd z pojęciem współczesnego państwa prawnego. Pomimo, że działalność NTA została dość szybko przerwana wybuchem II Wojny Światowej, to dorobek orzeczniczy, ale również naukowy ówczesnych sędziów NTA jest wykorzystywany również we współczesnym orzecznictwie sądów administracyjnych.

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok