Prezes adwokatury o pomyśle resortu Ziobry: karuzela kadrowa i nic więcej

Będzie karuzela kadrowa i nic więcej. To nie są pomysły na realne zmiany. Jeśli nie będzie cyfryzacji, uproszczenia procedur, zmian w systemie pomocy prawnej z urzędu, to po prostu utkniemy - tak efekty planowanej zmiany, czyli spłaszczenia struktury sądownictwa w rozmowie z portalem Onet.pl ocenia Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adwokat Przemysław Rosati.

Publikacja: 04.05.2022 09:01

Ministerstwo Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości

Foto: Fotorzepa / Andrzej Bogacz

mat

Pod koniec kwietnia do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych. Co przewiduje projekt? Znikną sądy rejonowe (jest ich 318). Sądami powszechnymi będą sądy okręgowe oraz regionalne.Sąd okręgowy ma rozpoznawać sprawy w pierwszej instancji, a regionalny – w drugiej instancji (chyba że w ustawie przewidziano inaczej).

 - Zakres kompetencji, jaki może zostać przyznany ministrowi sprawiedliwości w następstwie uchwalenia tego projektu jest bardzo szeroki. Minister będzie decydował o przenoszeniu sędziów, a niektóre przypadki przeniesienia sędziego bez jego zgody określone w projekcie pozwalają niestety na uznaniowe podejmowanie decyzji. Mówiąc wprost, to jest dążenie do władzy absolutnej nad sądami i zasadami kształtowania ich składu osobowego - mówi na łamach portalu Onet.pl prezes Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Przemysław Rosati.

Pozostało 80% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach