Nie spieszą się z nową KRS. Czy to czekanie na zmianę jej formuły?

Krajowa Rada Sądownictwa zakończyła działalność na początku marca. Z wyborem nowej Sejm zwleka. Czy to czekanie na zmianę formuły?

Publikacja: 22.03.2022 18:54

Krajowa Rada Sądownictwa

Krajowa Rada Sądownictwa

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

To już trzecie z ostatnich posiedzeń Sejmu (planowane), na którym ma dojść do wyboru 15 sędziów – członków nowej KRS na kolejną kadencję. Wszystko wskazuje jednak na to , że po raz kolejny do tego nie dojdzie. Powód? Sejmowa Komisja Sprawiedliwości, która miała przyklepać kandydatów na sędziów, nie odbyła posiedzenia. Jedno z nich było już zaplanowane w ubiegłym tygodniu, ale zostało odwołane.

– Być może odbędzie się lada dzień – mówi „Rzeczpospolitej” poseł Marek Ast, przewodniczący komisji.

Sprawa nie jest jednak tak prosta. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Sejm nie będzie się spieszył z wyborem nowych sędziów do KRS, bo chcą poczekać na to, co stanie się z projektami zmian w Sądzie Najwyższym. A pierwsze czytanie tych projektów jest planowane na środę i czwartek.

– Mimo że nie bierzemy udziału w wyborze sędziów do KRS, bo dla nas to nie jest Krajowa Rada Sądownictwa, tylko neo-KRS, to pytałem o termin posiedzenia, na którym zajmiemy się kandydaturami, ale odpowiedzi nie uzyskałem – mówi nam poseł opozycji. – Brak terminu – tyle usłyszałem – dodaje poseł w rozmowie z „Rz”.

Po tym jak kandydatury do KRS rozpozna komisja, potrzebne będzie jeszcze posiedzenie Sejmu, na którym dojdzie do głosowania nad nimi. KRS nowej kadencji powinna przejąć władzę 8 marca. Stara się już pożegnała. Pracować będzie jednak do czasu wyboru nowego składu.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek na początku grudnia ogłosiła nabór do KRS w nowej kadencji. Jej obwieszczenie opublikowano w Monitorze Polskim.

O nową kadencję w Krajowej Radzie Sądownictwa ubiega się 19 sędziów, w tym niemal wszyscy dotychczasowi jej członkowie. Wyjątkiem jest sędzia Jędrzej Kondek.

Podpisy zebrał także sędzia Łukasz Piebiak, b. wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny przed laty za sądownictwo. Także jego następczyni sędzia Anna Dalkowska (dziś w Naczelnym Sądzie Administracyjnym) chciałaby dostać się do Krajowej Rady Sądownictwa. Na uczestnictwo w Radzie mają ochotę także warszawski sędzia Stanisław Zdun (SO w Warszawie); sędzia Krystyna Morawa-Fryźlewicz z Sądu Rejonowego w Nowym Targu oraz Ewa Cisowska-Sakrajda z WSA w Łodzi. Swoją listę poparcia do Sejmu przesłała też sędzia Irena Bochniak, wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie.

Listy sędziów kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa są sprawdzane w Sejmie. Coraz więcej już zweryfikowanych list pojawia się na stronach internetowych Sejmu. Widać na nich często te same, co cztery lata temu, nazwiska popierających. Są też sędziowie, którzy swoje poparcie zbierali w dużej mierze wśród nowych sędziów Sądu Najwyższego, szczególnie jego nowych izb, głównie Dyscyplinarnej.

Kandydatury do KRS mogło zgłosić co najmniej 2 tys. dorosłych obywateli, a także 25 sędziów, z wyłączeniem sędziów w stanie spoczynku – każdy mógł poprzeć tylko jednego sędziego. Kandydaci szukali poparcia głównie u innych sędziów.

Czytaj więcej

Stara Krajowa Rada Sądownictwa się pożegnała, nowej na razie nie ma
Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku