W krakowskim sądzie trwa wojna. Sędziowie mają badać swoją niezależność

Sędziowie krakowscy mają pod górkę. Powstał specjalny wydział. Jak twierdzi prezes Sądu Okręgowego – nie przeciw nim. Oni są jednak innego zdania.

Publikacja: 16.02.2022 18:21

W krakowskim sądzie trwa wojna. Sędziowie mają badać swoją niezależność

Foto: Fotorzepa

- Wnioski o wyłączenie sędziów są rozpoznawane przez wszystkich sędziów w wydziale. Tutaj może następować badanie bezstronności i niezawisłości sędziów. Jedynie zażalenia poziome i skargi na orzeczenie referendarza są objęte specjalizacją - tłumaczy prezes SO w Krakowie.

Prezes krakowskiego Sądu Okręgowego Dagmara Pawełczyk-Woicka kilka dni temu wydała zarządzenie, na mocy którego o statusie sędziów rekomendowanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa decydować będą wyłącznie osoby w takiej samej sytuacji, także nominowane przez nową Radę, zrzeszone w specjalnej tzw. sekcji.

– To jest celowe i umyślne wpływanie na orzeczenia sędziów. Można to oceniać w kategoriach przestępstwa przekroczenia uprawnień – mówi sędzia Waldemar Żurek z krakowskiego SO.

Specjalna tzw. sekcja powstała w Wydziale I Cywilnym krakowskiego SO na początku lutego. Ma być jedynym organem, który będzie mógł oceniać np. wnioski stron o wykluczenie danego sędziego ze składu.

Czytaj więcej

Czworo sędziów z Krakowa pod lupą Przemysława Radzika

Imiennie wskazana ósemka, która trafiła do tej tzw. sekcji, to wyłącznie osoby rekomendowane przez nową KRS oraz delegowane z rejonów do sądu okręgowego decyzją ministra sprawiedliwości

– To jest niedopuszczalna ingerencja w orzekanie sędziów. Chodzi o to, żeby legalnie powołani sędziowie nie mogli oceniać statusu osób po nowej KRS – mówi sędzia Waldemar Żurek.

W zarządzeniu wydanym 8 lutego prezeska krakowskiego Sądu Okręgowego Dagmara Pawełczyk-Woicka imiennie wskazała osoby, które jako jedyne będą mogły podejmować decyzje w sprawach dotyczących oceny statusu sędziów rekomendowanych przez nową, politycznie powołaną Krajową Radę Sądownictwa.

Poprosiliśmy o stanowisko prezes Sądu Okręgowego w Krakowie.

Dagmara Pawełczyk-Woicka, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, w rozmowie z Rzeczpospolitą twierdzi, że nie ma żadnej specjalnej sekcji, ale ustanowiono specjalizacje w niektórych sprawach. I tłumaczy, jak to wygląda.

Po pierwsze – chodzi o ujednolicenie praktyki wydziału w materii objętej zażaleniami poziomymi, szczególnie praktyki odmów zwolnienia od kosztów sądowych, przyznawania należności biegłym oraz udzielania zabezpieczeń.

Po drugie – celem jest poprawienie sprawności postępowania w sprawach objętych wyżej wymienionymi zagadnieniami, ponieważ stwierdzono znaczące rozbieżności w sprawności postępowania obejmującej rozpoznawanie zażaleń.

I po trzecie – wyeliminowanie sędziów, którzy publicznie złożyli deklarację o odmowie respektowania niektórych powołań sędziowskich (Waldemar Żurek, Edyta Barańska, Maciej Ferek – zawieszony w obowiązkach służbowych).

– Do kompetencji sądu, zdaniem prezes, należy rozpoznawanie spraw, tymczasem w/w sędziowie, zamiast koncentrować się na rozstrzyganiu spraw, postanowili badać z urzędu procedury nominacyjne, kontrolować decyzje Prezydenta RP, co stanowi złamanie Konstytucji.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Administracja rządowa
Prezydent podpisał budżet, część zapisów skierował do TK
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego