Nowe zarzuty dyscyplinarne dla sędziego Pawła Juszczyszyna

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych skierował do sądu dyscyplinarnego wniosek, w którym zarzucono sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi popełnienie pięciu deliktów.

Aktualizacja: 10.02.2021 06:13 Publikacja: 09.02.2021 19:55

Nowe zarzuty dyscyplinarne dla sędziego Pawła Juszczyszyna

Foto: Fotorzepa / Paweł Rochowicz

mat

Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego zarzuca sędziemu przekroczenie uprawnień, które ma nosić znamiona przestępstwa nadużycia władzy przez funkcjonariusza publicznego. Jak czytamy w komunikacie miało do tego dojść "poprzez wydanie bez podstawy prawnej postanowienia, mocą którego przyznał sobie kompetencje do oceny prawidłowości, w tym legalności wyboru, członków Krajowej Rady Sądownictwa, a w dalszej kolejności działając na szkodę interesu publicznego, przyznał sobie kompetencje do oceny prawidłowości, w tym legalności wykonywania przez Prezydenta RP prerogatywy powoływania sędziów".

Kolejny zarzut dotyczy "dwukrotnego podania nieprawdy co do okoliczności faktycznych, którym uzasadnił swoje wnioski o wyłączenie go od rozpoznania sprawy karnej Sądu Rejonowego w O.".

Inny zarzut dotyczy niezastosowania się do ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h. Sędzia miał jechać z prędkością 101 km/h.

Przypomnijmy, iż 4 lutego ubiegłego roku Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zadecydowała o zawieszeniu w czynnościach służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna. Jednocześnie obniżyła mu wynagrodzenie o 40 proc.

W listopadzie 2019 roku sędzia Juszczyszyn wydał postanowienie zobowiązujące Kancelarię Sejmu do ujawnienia list poparcia sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego