19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:49 Publikacja: 06.10.2021 12:14
Sąd Okręgowy w Krakowie
Foto: Fotorzepa / Piotr Guzik
W odpowiedzi na wyjaśnienia Dagmary Pawełczyk-Woickiej w sprawie odmowy orzekania przez 11 sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie, zawarte w materiale prasowym zatytułowanym „Co się stało w krakowskim w sądzie…”, opublikowane w dniu 4 października 2021 roku w dzienniku "Rzeczpospolita", uprzejmie informuję, że nie jest prawdą jakobym odmówiła wyjścia na salę rozpraw, ponieważ pojawiłam się na niej jeszcze przed sędzią, co do którego istnieją uzasadnione wątpliwości, czy jego osoba może obywatelowi gwarantować trwałość wydanego z jego udziałem w składzie wyroku. Także nieprawdziwe jest stwierdzenie, iż przy tej okazji prezentowałam prywatny pogląd, bowiem na sali rozpraw wyrażam nie osobiste zapatrywania, a jedynie moje stanowisko jako sędziego w konkretnej sprawie. Mając pełną świadomość złożoności zagadnienia związanego z wadliwością procesu nominacyjnego informowałam o swoim stanowisku administrujących sądem, jednak zdawali się oni nie dostrzegać problemu w przeciwieństwie do sędziów trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego, jak i sędziów Trybunału w Strasburgu i Luksemburgu. Wbrew temu co sugeruje autorka wyjaśnień, dla mnie jako sędziego, każda sprawa jest tak samo ważna i każdy z obywateli ma prawo żądać od przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości rzetelnego procesu. Właśnie w trosce, aby rozprawa nie została odroczona, a wydany na niej wyrok miał przymiot prawomocności i w przyszłości nie mógł być kwestionowany, umożliwiłam administrującym sądem podjęcie decyzji o jej rozpoczęciu i w tym celu wystąpiłam o ponowne losowanie składu, co zostało całkowicie zignorowane.
Niewykluczone, że w najbliższy czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wróci do sprawy dotacji dla PiS. Jakie są możliwe scenariusze postępowania?
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Poczta Polska informuje o obniżce opłat za abonament RTV, z której można skorzystać do 25 stycznia. Mogą na nią liczyć osoby, które zapłacą abonament za cały rok z góry. Zaoszczędzić można również płacąc za okres dłuższy niż miesiąc.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Od nowego roku wędkarzy czeka sporo zmian dotyczących dostępu do polskich łowisk oraz opłat za wydanie zezwoleń na amatorski połów ryb. Wszystko z powodu zamknięcia programu „Nasze Łowiska”. Jakie zasady obowiązują obecnie?
Czy sędziowie powołani do Sądu Najwyższego przez nową KRS po 2018 r. są bardziej otwarci na strategiczną litygację prowadzoną przez Ordo Iuris? Analiza decyzji podejmowanych przez nowych i starych sędziów w sprawach z udziałem Ordo Iuris wskazuje, że obraz jest bardziej zniuansowany, niż wskazywałyby pozory.
Nie ma racjonalnych powodów, by o ważności wyborów prezydenckich nie orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, jak to czyniła już kilkakrotnie.
Jeszcze niedawno Adam Bodnar pouczał sędziów, że wyroki trybunałów międzynarodowych muszą być bezwzględnie przestrzegane. Dziś przyjął punkt widzenia swego poprzednika, Zbigniewa Ziobry, że czasami nie muszą.
Odwiedził mnie znajomy z Australii. Poniżej fragment naszej rozmowy.
Należności z usług hotelowych i konferencyjnych to nie przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze. Hoteli nie dotyczą więc szczególne obowiązki dotyczące tzw. spółek nieruchomościowych.
Politykom zdarzają się nieszczęśliwe wypowiedzi, czasami wręcz głupie. Ważne, by potrafili się do tego przyznać. Możliwość wyjścia z twarzą z kompromitacji, jaką są gwarancje dla Beniamina Netanjahu, rząd wciąż ma – mówi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” prof. Patrycja Grzebyk.
Gdyby próbowano tworzyć składy mieszane, to my nie będziemy uczestniczyć w fikcjach - zapowiedział sędzia Sądu Najwyższego, prof. Włodzimierz Wróbel, komentując tzw. ustawę incydentalną marszałka Szymona Hołowni.
Prezes UODO wskazał, że orzeczenie TSUE dotyczące prawa do zadośćuczynienia za niezgodne z prawem przetwarzanie danych osobowych może wpływać na postępowania odszkodowawcze w tej sprawie. Prawnicy tłumaczą, jak dochodzić takich roszczeń.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas