Sędziowie odwołani faksem. Wyrok ETPCz jest już prawomocny

Trybunał w Strasburgu poinformował we wtorek, że nie wpłynął wniosek o przekazanie sprawy do Wielkiej Izby w celu jej ponownego rozpatrzenia. Tym samym orzeczenie z czerwca w sprawie sędziów odwołanych faksem uprawomocniło się 29 września 2021 r.

Publikacja: 05.10.2021 15:45

Europejski Trybunał Praw Człowieka

Europejski Trybunał Praw Człowieka

Foto: AdobeStock

mat

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 29 czerwca 2021 r. dotyczy dwóch sędziów odwołanych faksem.

Alina Bojara i Mariusz Broda zostali odwołani z funkcji wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach na mocy nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych z 12 lipca 2017 roku.

Sędziom nie przysługiwało od decyzji Zbigniewa Ziobry odwołanie. To, według nich, naruszyło artykuł 6. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który każdemu gwarantuje prawo do rzetelnego procesu sądowego. Dlatego złożyli skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

W czerwcu Trybunał uznał, że Polska naruszyła samą istotę prawa skarżących do dostępu do sądu. Tym samym doszło do naruszenia prawa dostępu do sądu gwarantowanego przez Artykuł 6 ust. 1 EKPCz. Trybunał zdecydował też, że Polska ma zapłacić każdemu ze skarżących sędziów po 20 tys. euro.

Czytaj więcej

ETPC: Polska naruszyła Konwencję Praw Człowieka w sprawie zwolnień sędziów

Przypomnijmy, iż nowelizacja ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw z 12 lipca to jedna z trzech ustaw przyjętych latem 2017 r. przez parlament, które miały zreformować polski wymiar sprawiedliwości.

Ustawa dała ministrowi sprawiedliwości 6 miesięcy ona odwołanie dotychczasowych prezesów i wiceprezesów sądów bez podania przyczyny, zgody sędziów danego sądu i Krajowej Rady Sądownictwa.

Na mocy ustawy odwołano około 130 prezesów i wiceprezesów sądów.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?