Aktualizacja: 12.08.2021 18:43 Publikacja: 12.08.2021 20:15
Debatę prowadził Tomasz Pietryga, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” (od lewej), a uczestniczyli w niej Marek Dobrowolski, dr hab prawa konstytucyjnego KUL i sędzia SN w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych; Krzysztof Kwiatkowski, senator i b. minister sprawiedliwości; Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji; Waldemar Gontarski, prof , b .pełnomocnik rządu RP przed TSUE; Maciej Gutowski, prof. nauk prawnych Uniwersytet Adama Mickiewicza; Anna Surówka - Pasek, doradca prezydenta RP oraz Wiesław Kozielewicz, sędzia SN w Izbie Karnej
Foto: Rzeczpospolita
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego to w ostatnim czasie jeden z najgorętszych tematów. Stąd też debata „Rzeczpospolitej". Wraz z naszymi gośćmi zastanawiamy się, jak rozwiązać kryzys wokół Izby. Polski rząd do 16 sierpnia powinien przekazać do Trybunału Sprawiedliwości UE informacje, jak zamierza rozwiązać konflikt związany z Izbą Dyscyplinarną SN. Zaproszonych do udziału w debacie pytamy, czy prezydent ma już pomysł, jak zażegnać konflikt, co zaproponuje rząd oraz jakie propozycje ma Sąd Najwyższy – i wreszcie – co myślą o nich eksperci.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Na ostatnim posiedzeniu tzw. nowa Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała, iż wniesie odwołanie od orzeczenia Sądu dyscyplinarnego w Rzeszowie, który uniewinnił obecnego wiceministra sprawiedliwości, Dariusza Mazura. W wywiadzie sędzia zarzucił Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzacie Manowskiej, popełnienie zbrodni prawniczej.
Do rzecznika dyscyplinarnego trafi wniosek w sprawie sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Krzysztofa Chmielewskiego, który w mediach społecznościowych krytycznie wypowiadał się m.in. o Marcinie Romanowskim.
Sąd Najwyższy usunął z zawodu wrocławskiego sędziego Roberta W. skazanego za kradzież sprzętu elektronicznego z marketu. To finał wieloletniej batalii dyscyplinarnej.
Jeśli za poprzedniej władzy zarzucano niektórym sędziom brak niezależności, to jak należy odebrać obecne wydarzenia, wpisujące się w strategię jednej z partii politycznych?
Gołym okiem widać zmianę jakościową w kierowaniu prokuraturą. Ale widać też brak rozliczeń dyspozycyjnych prokuratorów - mówi Ewa Wrzosek, prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.
Sąd Najwyższy uchylił wyrok w sprawie radcy prawnego, który nie wywiązywał się z obowiązków finansowych wobec swoich dzieci. Sędziowie uznali, że kara pieniężna będzie w tym wypadku nieskuteczna, bo tym bardziej utrudni płacenie alimentów.
Rozpoznanie sprawy pod nieobecność obwinionego, mimo przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, narusza prawo do obrony – uznał Sąd Najwyższy.
Resort chwali się powoływaniem nowych sędziów dyscyplinarnych. Pojawiają się zastrzeżenia, że bez wymaganej opinii KRS. Ciekawe jest także, jak ci sędziowie zachowają się w praktyce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas