Reforma sądownictwa: senatorowie PiS nie słuchają ekspertów

Senacka komisja nie poprawiła nowelizacji ustaw sądowych. We wtorek głos zabierze Senat.

Publikacja: 24.07.2018 08:21

Reforma sądownictwa: senatorowie PiS nie słuchają ekspertów

Foto: 123RF

W poniedziałek w południe w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym zebrała się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Po dwóch godzinach burzliwych obrad nowelę przyjęto bez poprawek. A to oznacza, że już jutro dojdzie do głosowania w Senacie a w środę podpisać ją może prezydent. Senatorowie opozycji próbowali zgłaszać poprawki. Przykład? Senator Jan Rulewski (PO) zaproponował sześć poprawek do nowelizacji. Wszystkie zostały jednak odrzucone przez komisję. - Jeśli ta ustawa przejdzie przez Senat i nie daj Bóg zostałaby podpisana przez prezydenta, to oznaczałoby, że w Polsce został domknięty proces podporządkowywania sądów politykom - mówił Bogdan Klich przewodniczący senackiego klubu PO. Wiele zastrzeżeń do ustawy mieli eksperci z Biura Legislacyjnego Senatu. Przestrzegali oni senatorów przed przyjmowaniem piątej nowelizacji ustaw sądowych (w tym SN) w takiej wersji, jaką uchwalił Sejm.

Czytaj także: PiS nagradza zwolenników awansami

- Naruszenie zasad demokratycznego państwa prawnego, uznaniowe oceny wystawiane kandydatom na sędziów przez Krajową Radę Sądownictwa oraz brak reprezentatywności zgromadzeń sędziowskich (zniesienie kworum) - to ich zdaniem główne niebezpieczeństwa, jakie dostrzegli eksperci legislacyjni. Biuro Legislacyjne Senatu zwraca również uwagę, że wprowadzony wymóg posiadania wyłącznie polskiego obywatelstwa przez sędziów SN narusza podpisaną przez Polskę, choć jeszcze nie ratyfikowaną - europejską konwencję o obywatelstwie. Sędziami SN nie będą mogli być polscy obywatele, którzy są jednocześnie obywatelami innych państw (podobny zapis wprowadzono dla sędziów sądów powszechnych).

Opinia Biura Legislacyjnego nie jest dla senatorów wiążąca. Jednak od kiedy PiS wprowadza zmiany w sądach, krytyczne opinie Biura Legislacyjnego Senatu nie mają większego znaczenia.

Przepisy nowelizujące ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym miałyby wejść w życie dzień po ogłoszeniu w dzienniku ustaw.

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego