Aktualizacja: 14.01.2020 13:05 Publikacja: 14.01.2020 10:40
Naukowcy twierdzą, że obraz Jana van Goyena z 1638 roku, „Chałupy nad kanałem”, znajdujący się obecnie w Muzeum Narodowym w Gdańsku, został skradziony holenderskiemu kolekcjonerowi sztuki podczas II wojny światowej.
Foto: Wikimedia Commons, Domena Publiczna
Na łamach poniedziałkowego „New York Timesa", napisano, że "systematyczna grabież Polski przez nazistów podczas II wojny światowej nadal odbija się echem”. Zdaniem dziennika polskie władze starają się odzyskać ponad 63 tys. dzieł sztuki i dóbr kultury. Jak podkreślono, wiele spośród nich skradziono polskim Żydom. Dodano jednocześnie, że zdaniem ekspertów „Polska wykonała małą pracę w zapewnieniu takiej samej sprawiedliwości Żydom z Holandii i innym, których dzieła sztuki ukradziono podczas wojny i skończyły w okupowanej przez Niemców Polsce, a teraz są w oficjalnych kolekcjach muzeów”.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Mieszkańcy Europy z jednej strony nadal wierzą, że transformacja energetyczna zabezpieczy dobrobyt następnych pokoleń. Z drugiej jednak strony obawiają się, że koszty ochrony klimatu dotkną ich finansowo. Z badania klimatycznego zleconego przez Fundację E.ON wynika, że Europejczycy popierają transformację, ale oczekują od rządów swoich państw konkretnego planu i większego zdecydowania w działaniu.
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Pasażerowie KLM będą mogli podróżować od przyszłego roku z Amsterdamu do Hajdarabadu, Georgetown i San Diego - zapowiada linia lotnicza.
Średnio o 37 procent wzrosną opłaty na lotnisku w Amsterdamie. Stawki będą zależeć między innymi od rodzaju samolotów i od pory dnia.
W Amsterdamie po meczu Ajaksu z Maccabi Tel Awiw doszło do zamieszek, które według władz miały antysemicki charakter. Izrael wysłał samoloty po swych obywateli. Premier Holandii i szefowa Komisji Europejskiej potępili zajścia.
Aż o 41 proc. wzrosną opłaty lotniskowe w Amsterdamie. To oznacza 15 euro więcej dla każdego pasażera odlatującego z Schiphol. Dla przesiadających się to aż 30 euro.
Jeden z pracowników muzeum LAM w Lisse w Holandii wyrzucił do kosza dzieło sztuki, które eksponowane było w placówce. Powód? Pomyłka – praca wyglądała bowiem jak zgniecione puszki po piwie.
Na zaproszenie ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Amsterdamie do Polski przyjechała ekipa popularnego holenderskiego programu telewizyjnego „Rail Away”. Dziennikarze odwiedzili Pomorskie i Warmińsko-Mazurskie, aby przybliżyć swoim widzom trasy kolejowe i atrakcje turystyczne.
Po dziesięciu latach ze stanowiskiem sekretarza generalnego NATO żegna się były premier Norwegii (2000-2001 oraz 2005-2013) Jens Stoltenberg. 30 września jest jego ostatnim dniem na czele Sojuszu.
W Rotterdamie doszło w czwartek wieczorem do ataku nożownika, w którym zginęła jedna osoba, a dwie - w tym napastnik - zostały ranne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas