David Hockney we Wrocławiu

39 akwafort tego jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych brytyjskich artystów XX wieku można zobaczyć od piątku we wrocławskiej kamienicy OP ENHEIM przy placu Solnym. To kolejny artystyczny projekt w tym miejscu otworzonym w 2018 roku świetlnym projektem Mirosława Bałki.

Publikacja: 01.02.2020 15:00

Asana Fujikawa, Na moich nogach zamiast włosów wyrosło wiele roślin, 2019

Foto: Stephan Vavra, dzięki uprzejmości artystki

Obecna wystawa „Asana Fujikawa & David Hockney. Postacie płynącego świata”, której kuratorką jest Matilda Felix, miała swoją pierwszą odsłonę w berlińskim Georg Kolbe Museum.

Akwaforty Davida Hockney’a wydane zostały w 1970 roku w formie książki „Six Fairy Tales from the Brothers Grimm” przez British Royal Academy of Arts. Stanowią ilustracje do sześciu baśni braci Grimm: „Świnkę morską”, „Ptaszynkę”, „Roszpunkę”, „Bajkę o chłopcu, co w świat wyruszył, by strach poznać”, „Stary Rinkrank” oraz „Rumpelsztyk”. Artystę interesuje psychologia baśni, relacje między postaciami oraz ich motywacje.  W przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu ilustrowania baśni, Hockney unika przedstawiania kluczowych wydarzeń w historiach skupiając się na detalach. Na przykład, dosłownie przedstawia kopanie w szklanej górze w poszukiwaniu jaskini rysując łopatę wbijającą się w kryształ. 

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Rzeźba
Salvador Dalí : Rzeźby mistrza surrealizmu
Rzeźba
Ai Weiwei w Parku Rzeźby na Bródnie
Rzeźba
Ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb. To wszystko do zobaczenia na Wawelu
Rzeźba
Lwowska rzeźba rokokowa: arcydzieła z muzeów Ukrainy na Wawelu
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie