Aktualizacja: 26.09.2020 20:03 Publikacja: 26.09.2020 20:03
Janusz Kaniewski, Projekt samochodu koncepcyjnego Zły, 2014
Foto: Mat. Prasowe/ fot. L. Żurek
Na wystawie w Gdyni
Foto: Mat. Prasowe
Na wystawie w Gdyni
Foto: Mat. Prasowe
Janusz Kaniewski, Kapsuły komunikacji miejskiej. Wizualizacja transportu przyszłości
Foto: Mat. Prasowe
Janusz Kaniewski
Foto: Mat.prasowe/ fot. Mateusz Nasternak
Gdyby żył, miałby dziś 46 lat. Projektant, przedwcześnie zmarły przed 5 laty, osiągnął międzynarodowy sukces, a zarazem należał do młodego pokolenia, które chciało tworzyć i promować nowy design Made in Poland.
Interesowała go strona funkcjonalna, jak i estetyczna dobrego designu. A także widział przedmiot i otoczenie z szerszej perspektywie, zastanawiając się, jak projektowanie zmienia świat i kształtuje przyszłość.
- Inspiracją, która pojawiła się w procesie pracy nad wystawą, były słowa samego Janusza Kaniewskiego: „Najskuteczniejszy sposób przewidywania przyszłości to jej tworzenie”. Kaniewski nawiązywał tu do myśli amerykańskiego informatyka Alana Kaya i jego rozumienia przyszłości, jako czegoś, co należy nie tyle przewidzieć, co stworzyć i kształtować własnym działaniem. Idąc za tą myślą, zdecydowaliśmy się główny nacisk położyć na problem siły oddziaływania dizajnu, jego wpływu na nadchodzącą przyszłość. – tłumaczy kuratorka Anna Śliwa
Studia Janusz Kaniewski rozpoczął na Politechnice Warszawskiej na wydziale architektury, a ukończył na wydziale projektowania środków transportu w Istituto Europeo di Design w Turynie i został wykładowcą tej uczelni. Po studiach rozpoczął pracę w jednym z najsłynniejszych pracowni projektowych na świecie – Pininfarinie. Jego pierwszym projektem były buty narciarskie Rossignol, których używał mistrz olimpijski w zjeździe narciarskim Hermann Maier. Równolegle projektował dla Ferrari, a następnie i dla innych marek. W Warszawie założył autorskie studio Janusz Kaniewski Design. A w Gdyni współtworzył festiwal Gdynia Design Days; doradzał też Prezydentowi Gdyni w sprawie estetyki miasta.
Był fanem motoryzacji i dał poznać się jako kreatywny twórca wielu projektów motoryzacyjnych. Pracował m.in. przy takich modelach jak Lancia Delta, Alfa Romeo MiTo, Alfa Romeo Giulietta, Citroën C4 Picasso. Odpowiadał głównie za „twarze samochodów”. Współpracował także przy tworzeniu nowego XXI-wiecznego wizerunku Fiata i jego obecnego logo. W Polsce razem z Mazdą prowadził pierwsze warsztaty z projektowania samochodów i zasiadał w jury konkursu Mazda Design. Zaprojektował też specjalną ekspozycyjną ciężarówką dla KOŁA oraz mobilny kamper dla rajdowca z garażem na trzy samochody wyścigowe oraz futurystyczną stację benzynową Orlen w Gdańsku przy ulicy Grunwaldzkiej.
Do końca pracował nad niezwykle oryginalną koncepcją auta o nazwie Zły, zainspirowanej tytułem kultowej książki Leopolda Tyrmanda. Sam pisał, że to „Jeden z tych pomysłów, które rodzą się nagle i dojrzewają latami, czekając na swój czas.” Chciał, by ten samochód miał „sylwetkę o unoszącym się do ciosu, spłaszczonym łbie kobry, inspirowaną charakterystyczną kabiną samolotu myśliwskiego Mig-20”.
Był jednocześnie projektantem wszechstronnym, potrafiącym mierzyć się z wyzwaniami z bardzo różnych dziedzin, komercyjnymi, innowacyjnymi, konceptualnymi. Jego projekty wyróżniała pasja i wizja. A przy tym umiał dzielić się swoimi przemyśleniami na temat dobrego designu. Jak mówił: - Moja pracownia kieruje się filozofią: projekt musi przynieść zysk inwestorowi i korzyść użytkownikowi. Wszystko, co uda mi się osiągnąć powyżej tego poziomu zero, to przyjemność, czysta radość – dobry design.
To, co dawało energetyczną siłę jego projektom było właśnie ukryte w tym „ powyżej poziomu zero” - w mierzeniu się z nieznanym i w twórczym działaniu.
Miałam okazję go poznać i rozmawiać z nim jako dziennikarka zawodowo. Ujmował bezpośredniością. Wydawało się, że świat nie stawia przed nim żadnych barier, a jeśli, to on z łatwością pokonuje je siłą swej pasji i wizji. Był przy tym świetnym narratorem o barwnym języku, o czym można się przekonać sięgając po jego książkę „Design. Wykłady i rozmowy o projektowaniu przyszłości”, którą zdążył opublikować w Wydawnictwie Bosz.
Wystawa „Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni jest czynna do 28 lutego 2021
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas