Jej kurator, Witold Garbaczewski uważa, że "wystawy gospodarcze" oraz towarzyszące im różnorodne imprezy – stanowiły barwny przerywnik w mniej lub bardziej monotonnym życiu miasta.
- Nie ulega wątpliwości - dodaje Garbaczewski - że w lokalnym wymiarze wystawy rolnicze i przemysłowe, intensyfikowały rozwój gospodarczy miasta i jego okolicy, wpływały na podniesienie poziomu rolnictwa, przyspieszały industrializację, a w konsekwencji wpływały na wzrost poziomu życia mieszkańców.
Kurator zwraca również uwagę, że polski charakter narodowy wystaw gospodarczych organizowanych do 1914 r. nie mógł być wątkiem głównym tych imprez, bo władze zaborcze by na to nie pozwoliły. Ujawnia się on w wizerunku Piasta, wzbijającego się orła, barw biało-czerwonych na plakatach.
Wystawę w Muzeum Narodowym w Poznaniu tworzą obiekty artystyczne pochodzące z najbardziej znanych placówek muzealnych w naszym kraju. Kwerenda przeprowadzona w ich zasobach wykazała, że z wystaw gospodarczych zachowało się najwięcej różnego typu medali. Jedne służyły uhonorowaniu osób lub firm, inne miały charakter nagrody w organizowanych konkursach, a bywało, że z okazji imprezy gospodarczej bito numizmaty pamiątkowe.
Na wystawie w Poznaniu znalazło się ponad 450 medali, 40 dyplomów i listów pochwalnych oraz 16 plakatów.