RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 12.06.2015 14:22 Publikacja: 12.06.2015 14:22
Kudzanai Chiurai, "Revelations 10", 2011. Dzięki uprzejmości artysty i galerii Goodman, Johannesburg
Foto: Materiały Organizatora
Adamu Tesfaw, "Wizyta Haile Selassie na Jamajce", 2003. Dzięki uprzejmości Leah Niederstadt
Foto: Materiały Organizatora
The Otolith Group, "In the Year of the Quiet Sun", 2013. Dzięki uprzejmości artystów
Foto: Materiały Organizatora
The Otolith Group, "In the Year of the Quiet Sun", 2013. Dzięki uprzejmości artystów
Foto: Materiały Organizatora
John Akomfrah. "Przemieniona noc" (Transfigured Night)
Foto: Materiały Organizatora
Jihan El Tahri, "Kuba, Afrykańska Odyseja", 2008. Dzięki uprzejmości artystki
Foto: Materiały Organizatora
Kluczem do tej ekspozycji jest z jednej strony porównanie żelaznej kurtyny, która po II wojnie podzieliła na długo północną półkulę na dwa wrogie obozu, do „kurtyny kolorowej", która jednocześnie zaczęła oddzielać Trzeci Świat od reszty bardziej rozwiniętych cywilizacyjnie krajów.
Terminu „kolorowa kurtyna" po raz pierwszy użył amerykański pisarz Richard Wright w raporcie z konferencji „Solidarności Azji i Afryki" w indonezyjskim Bandungu z 1955 roku, której efektem było m.in. powstanie Ruchu Państw Niezaangażowanych.
Prace tego artysty dysydenta zna cały świat. Jedną ?z nich Ai Weiwei przygotował dla Parku Rzeźby na Bródnie – pisze Monika Kuc.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Na Wawelu można podziwiać ponad dwadzieścia XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla z muzeów we Lwowie i w Stanisławowie.
Na Wawelu można podziwiać ponad 20 ekspresyjnych XVIII-wiecznych rzeźb Johanna Georga Pinsla, przywiezionych z muzeów we Lwowie i Stanisławowie.
Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
W planach jest posiedzenie Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie, a także organizacja XII Zjazdu Gnieźnieńskiego – w ten sposób będziemy wspominali tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego oraz jego następcy Mieszka II.
Ministerstwo Kultury od początku tego roku współprowadzi Muzeum Powstania Warszawskiego. Deklaruje przekazanie pieniędzy na rozbudowę placówki.
Najnowsza wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie to projekt gigantyczny i odważny, bo porywa się na całościową ocenę współczesności po 1989 roku, choć to wciąż trwający proces.
Nowe gmachy Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego zdobyły kolejną prestiżową nagrodę. Kompleks nagrodzono w ramach cenionego konkursu German Design Award 2025.
Od lat jako państwo mamy problem ze zwrotami dzieł sztuki, które zostały wywiezione z Polski do Niemiec po wcześniejszym rabunku. Jakie są drogi wyjścia z klinczu?
Rok 2025 przyniesie długo oczekiwane otwarcia wielu muzeów na całym świecie. Wiele z nich to muzea z Europy. Dokąd warto się wybrać w najbliższych miesiącach?
Fundacja Rodziny Staraków ogłosiła plany budowy muzeum pod Warszawą. Autorem projektu będzie światowej sławy architekt, Renzo Piano, twórca między innymi paryskiego Centre Georges Pompidou, londyńskiego wieżowca The Shard czy placu Poczdamskiego w Berlinie.
Pokaz „Andrzej Wróblewski. Ja jeden z wielu” zostanie otwarty 28 grudnia w Fundacji Rodziny Staraków/ Spectra Art Space w Warszawie
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas