Znajdą się na niej m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow i Igora Mitoraja. Desa Unicum to jedyny dom aukcyjny, który konsekwentnie organizuje specjalistyczne Aukcje Rzeźby. Dotychczasowy obrót z nich sięga prawie 10 mln zł.
Dwie rzeźby Aliny Szapocznikow z żywicy poliestrowej oddają jej zainteresowanie ciałem, sensualność sztuki połączonej z refleksją nad przemijaniem i utrwalaniem śladów swej egzystencji także w fizycznym wymiarze oraz eksperymentalne poszukiwania nowych materiałów. Zmysłowe usta, odlane w poliestrowej żywicy z końca lat 60. (cena 30 tys. zł) są manifestem kobiecości, piękna i młodości, choć i lekko ironicznego spojrzenia. Natomiast rzeźba zniekształconej głowy z cyklu „Pamiątki – Souvenire” (cena wywoławcza 220 tys. zł) z końca lat 60. dramatycznie wyraża zmagania z chorobą nowotworową artystki i poczucie śmiertelności.
Rzeźby Magdaleny Abakanowicz pochodzą z różnych okresów twórczości artystki. Czerwony gobelin „Red Hair” (cena wywoławcza 24 tys. zł) należy do jej pionierskich prac, które przyniosły jej światową sławę, nazwanych od jej nazwiska Abakanami.
Portretowa „Twarz” z 1986 roku to wyjątkowa w jej twórczości próba zindywidualizowania ludzkiego losu. (cena 45 tys. zł) A bezgłowa figura „Biegnącego” (2004; cena wywoławcza 190 tys. zł) to typowa dla jej sztuki anonimowa postać, wyrwana z tłumu, która jest metaforą tragizmu życia i ludzkiego losu.
Z trzech wystawionych rzeźb Igora Mitoraja, łączących inspiracje antykiem ze współczesnością, najwyższą cenę maja dwa męskie torsy z brązu: „Asklepios” (35 tys. zł) i „Le Grepol” (30 tys. zł). To charakterystyczne dzieła Mitoraja, nawiązujące do rzeźb starożytnych Greków i Rzymian.
Licytowana będzie nie tylko sztuka współczesna, ale równie znakomite historyczne dzieła. Okazała rzeźba „Ziemia” z brązu z 1902 roku Bolesława Biegasa to jedna z pierwszych prac, którą artysta stworzył w Paryżu. Symboliczne i ekspresyjne dzieło ze zmultiplikowanym motywem głów, wyrażających dramatyczne uczucia, wyceniono na 60 tys. zł. Taką samą cenę wywoławczą ma trzy lata późniejsza rzeźba „Mickiewicz”. Jest to jeden z portretów geniuszy Biegasa o dynamicznej, rozwichrzonej formie. Trzecia mniejsza rzeźba „Fale” przemawia także niezwykłą ekspresją (cena wywoławcza 32 tys zł).