Natalia Kwiatkowska: Co dalej z ustawą Kamilka?

Wprowadzenie ustawy i towarzyszących jej standardów ochrony małoletnich to najważniejszy krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w Polsce. Oby poprawiły one umiejętności reagowania na przemoc wobec najmłodszych.

Publikacja: 14.08.2024 04:31

Natalia Kwiatkowska: Co dalej z ustawą Kamilka?

Foto: Adobe Stock

Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, zwana ustawą Kamilka weszła częściowo w życie 15 lutego 2024 r. Nazwa ustawy pochodzi od tragicznej historii ośmioletniego Kamila z Częstochowy, który zginął w wyniku przemocy domowej. Nowe przepisy mają przede wszystkim zwiększyć ochronę dzieci przed przemocą oraz wprowadzić standardy ochrony małoletnich (SOM) w placówkach i instytucjach​, w których przebywają lub mogą przebywać dzieci.

Ustawa Kamilka ma uzupełnić regulacje prawne oraz liczne luki w ochronie dzieci, a także usprawnić procedury interwencyjne. Jej celem jest również zwiększenie współpracy instytucji i podniesienie społecznej świadomości bezpieczeństwa dzieci. Ustawa nakłada na różne podmioty obowiązek wprowadzenia SOM do 15 sierpnia 2024 r. Te podmioty to:

Pozostało 92% artykułu

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Prokurator, czyli kto?
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: 30 lat więzienia nierówne miesiącowi
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Czy ktoś nas słyszy?
Rzecz o prawie
Stanisław Biernat: Porada prawna dla ministra Jacka Siewiery
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Rzecz o prawie
Jackowski, Araszkiewicz: Z AI zostaniesz chemikiem i prawnikiem