Natalia Kwiatkowska: Co dalej z ustawą Kamilka?

Wprowadzenie ustawy i towarzyszących jej standardów ochrony małoletnich to najważniejszy krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w Polsce. Oby poprawiły one umiejętności reagowania na przemoc wobec najmłodszych.

Publikacja: 14.08.2024 04:31

Natalia Kwiatkowska: Co dalej z ustawą Kamilka?

Foto: Adobe Stock

Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, zwana ustawą Kamilka weszła częściowo w życie 15 lutego 2024 r. Nazwa ustawy pochodzi od tragicznej historii ośmioletniego Kamila z Częstochowy, który zginął w wyniku przemocy domowej. Nowe przepisy mają przede wszystkim zwiększyć ochronę dzieci przed przemocą oraz wprowadzić standardy ochrony małoletnich (SOM) w placówkach i instytucjach​, w których przebywają lub mogą przebywać dzieci.

Ustawa Kamilka ma uzupełnić regulacje prawne oraz liczne luki w ochronie dzieci, a także usprawnić procedury interwencyjne. Jej celem jest również zwiększenie współpracy instytucji i podniesienie społecznej świadomości bezpieczeństwa dzieci. Ustawa nakłada na różne podmioty obowiązek wprowadzenia SOM do 15 sierpnia 2024 r. Te podmioty to:

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Rzecz o prawie
Małecki: Czy Łukasz Ż. może odpowiadać za usiłowanie zabójstwa?
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Szef stajni Augiasza
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Premier, komuna, prezes Manowska i elegancja słów
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Konstytucyjne credo zamiast czynnego żalu
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Rzecz o prawie
Witold Daniłowicz: Myśliwi nie grasują. Wykonują zlecenia państwa