Aktualizacja: 05.02.2025 10:40 Publikacja: 06.03.2024 02:01
Foto: Adobe Stock
W ostatnim czasie daje się zauważyć publicystyczne natężenie tekstów, wypowiedzi i opinii o działaniu Państwowej Komisji Wyborczej. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby zajmowali się tym ludzie pióra, dziennikarze czy analitycy polityczni. Piszący o tym i wypowiadający na ten temat prawnicy oraz naukowcy (w większości związani z nauką prawa) nie piszą jednak z pozycji niezależnych czy też (za co biorę pełną odpowiedzialność) nie dają pełnego obrazu rzeczywistości. Pomijają wątki ważkie, uwypuklają nieistotne, oszczędnie operują porównaniami z innymi systemami prawa. Idą więc na pewne intelektualne skróty, które przecież, jakkolwiek są dozwolone, nie budują zaufania do prawników, które dzisiaj szoruje po dnie społecznej percepcji.
Jeśli z powodu sporów w wymiarze sprawiedliwości nie dojdzie do prawomocnego osądzenia stalinowskiej zbrodni, będzie to blamaż całego państwa.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Jeśli osoba prowadzi kilka przedsiębiorstw, to mamy do czynienia z kilkoma administratorami. W razie nałożenia kar z RODO ich obroty nie powinny być kumulowane.
Intrygujące jest to, czy sztuka może i powinna wpływać na kształt prawa i wybory dokonywane przez sądy.
Samorząd adwokatów - zawodu zrzeszającego ludzi wszechstronnie wykształconych inspiruje się „Moralnością pani Dulskiej”.
Zarówno okrzyk „Nie bać Tuska”, jak i „***** ***” mają charakter wulgarny. Czy oznacza to, że automatycznie zostaje popełnione wykroczenie?
Może i PKW nie do końca spełnia swe ustawowe zadania, ale za to należy docenić wkład jej przewodniczącego w rozwój prawa w zakresie podejmowania decyzji przez organy kolegialne. Bo po co się ograniczać do wydania jednego stanowiska, z którego i tak ktoś będzie niezadowolony? Jak będzie ich kilka, każdy wybierze to, które mu pasuje.
Żadna z trzech propozycji odpowiedzi Państwowej Komisji Wyborczej dla ministra finansów, który poprosił o dokonanie wykładni uchwały o przyjęciu sprawozdania finansowego komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, nie uzyskała większości. W tej sytuacji Andrzej Domański otrzyma trzy wersje.
Koalicja rządząca podejmuje próbę rozwiązania problemu, który sama wykreowała.
Polityka publicznej groźby prawem przynosi owoce.
Utworzenie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie było merytorycznie uzasadnione. Po co więc w Sądzie Najwyższym powstała struktura niebędąca sądem ze względu na wadliwą obsadę?
Nie wierzę, że prezydent Andrzej Duda podpisze cokolwiek, co w praktyce dotyczy neosędziów – mówi prof. Michał Romanowski.
Kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski miał prawo przekazać podczas konferencji prasowej sprzęt warszawskiej policji - powiedział w Radiu ZET minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Jego zdaniem nie można tego porównywać do rozdawania wozów strażackich przez PiS w czasie kampanii przed wyborami w 2023 r.
Sejmowa Komisja ds. Dzieci i Młodzieży zajmie się petycją dotyczącą obniżenia wieku uprawiającego do głosowania. Choć w tej kadencji Sejmu raczej nie ma szans na wprowadzenie takiego rozwiązania, politycy i eksperci twierdzą, że w najbliższej przyszłości „jest to nieuniknione”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas