Aktualizacja: 28.01.2025 03:18 Publikacja: 04.07.2023 11:09
Foto: Adobe Stock
Według prawa, ugrupowania polityczne w Szwecji mają zakaz przyjmowania hojnych darowizn pieniężnych od anonimowych dawców. Są one zabronione, by ukryte pieniądze nie sprzyjały korupcji i w żaden sposób nie mogły wpłynąć na polityczną agendę partii. Jeżeli ofiarodawca lub organizacja wpłaci na konto partii sumę wyższą niż 24 150 koron (ponad 9 tys. zł ), to ta jest zobligowana ujawnić nazwisko darczyńcy.
Nie zawsze się to jednak dzieje. Wciąż można utajnić, kto jest faktycznym darczyńcą. Udowodnili to dziennikarze telewizyjnego programu Kalla Fakta, w którym dwóch biznesmenów zadeklarowało wolę szczodrego wsparcia partii sumą od pół miliona do miliona koron w kampanii wyborczej, ale pod warunkiem, że odbędzie się to anonimowo. Aż pięć z ośmiu ugrupowań parlamentarnych natychmiast połknęło haczyk, przedstawiając możliwości ominięcia prawa na różne sposoby. Chadecy, socjaldemokraci, liberałowie, Umiarkowana Partia Koalicyjna i Szwedzcy Demokraci zaproponowali przekazanie pieniędzy przez kogoś innego metodą na słupa, by zakamuflować nazwisko biznesmena. Kreatywni chadecy wpadli na pomysł, by rozłożyć gotówkę na piętnastu kandydatów do parlamentu w ramach kampanii. Umiarkowana Partia Koalicyjna wyszła z inicjatywą wykorzystania partyjnej loterii. Po prostu grupa osób kupuje co miesiąc dużą ilość losów na wsparcie partii. Polityczne loterie posiadają też inne ugrupowania, a dla socjaldemokratów wpływy z nich stanowią 45 proc. aktywów.
Przepisy chroniące przed mobbingiem trzeba zmienić, ale czy w sposób zaproponowany przez resort pracy?
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
O wspólnocie praktyków, która pozwala się prawnikom usłyszeć, i holistycznym spojrzeniu na konflikt, które ma ułatwić rozwiązywanie sporów.
W wyniku audytu prokuratura będzie miała naprawdę dużo do roboty i przykre jest tylko to, że w sprawach, w których sama naruszyła prawo.
Dekada wystarczyła, aby prawnicy przekonali się do popularności.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości wymaga dobrej współpracy zawodów prawniczych.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Z nowego sondażu Opinia24 wynika, że Rafał Trzaskowski wygrałby zarówno pierwszą, jak i drugą turę wyborów prezydenckich. Do urn chce iść prawie 90 proc. ankietowanych.
Polityczna walka o urząd prezydenta nabiera tempa. Najnowszy sondaż Ogólnopolskiej Grupy Badawczej wskazuje, że Rafał Trzaskowski przegrywa w drugiej turze z Karolem Nawrockim różnicą mniej niż 200 tysięcy głosów. Choć badanie nie uwzględniało wyborców niezdecydowanych, wyniki te z pewnością wywołały poruszenie w sztabach wyborczych. O tym, jakie strategie mogą zmienić przebieg kampanii i jak kluczowi gracze przygotowują się do decydujących starć, rozmawiamy z Michałem Kolanko, dziennikarzem politycznym Rzeczpospolitej.
Minister finansów będzie musiał jeszcze poczekać na wyjaśnienia, jak wykonać enigmatyczną uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie dotacji dla PiS. Komisja odroczyła wydanie stanowiska w tej sprawie.
Lider opozycyjnej CDU Friedrich Merz, który prawdopodobnie obejmie stanowisko kanclerza po przedterminowych wyborach do Bundestagu, nie wyklucza przyjęcia ustawy przywracającej na stałe kontrole na granicach Niemiec z innymi państwami UE dzięki głosom skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD).
„Nie dziś” - tak marszałek Sejmu Szymon Hołownia skomentował wymianę zdań między premierem Donaldem Tuskiem a kandydatem na prezydenta popieranym przez PiS, Karolem Nawrockim, w serwisie X.
- To jest absurdalna historia. Sam Karol Nawrocki podkreśla, że parę minut drogi od Muzeum II Wojny Światowej ma mieszkanie, gdzie na niego czekała kochająca żona i dzieci. To ja pytam - po co, z kim i dlaczego te noce spędzał nie w domu, a w apartamencie de luxe? - mówił senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski, były prezes NIK, odnosząc się do informacji o tym, że były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, "obywatelski" kandydat popierany przez PiS, przez ponad pół roku bezpłatnie korzystał z luksusowego apartamentu w muzealnym kompleksie hotelowym.
Rozwiązano większość problemów, które pojawiły się w pierwszych dniach obowiązywania systemu e-Doręczenia - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Cyfryzacji.
Czterech na dziesięciu Polaków uważa, że Karol Nawrocki, popierany przez PiS „obywatelski” kandydat na prezydenta powinien zapłacić za korzystanie z luksusowego apartamentu przeznaczonego na wynajem, z którego korzystał za darmo, kiedy był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej. Przeciwnego zdania jest 13 proc. ankietowanych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas