Zanieczyszczenie powietrza rocznie kosztuje globalną gospodarkę 5 bln dol. w kosztach opieki społecznej. Co roku ok. 7 mln ludzi na świecie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza, w przypadku Polski jest to 47 tys. osób. Nasz kraj ma też najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii.
O wyzwaniach dla zdrowia wynikających z zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatu rozmawiano podczas debaty „Klimat dla zdrowia”, która odbyła się w siedzibie PAN w Warszawie. Współorganizatorami wydarzenia były think tank Medyczna Racja Stanu (MRS) i „Rzeczpospolita”.
Platforma dialogu
Celem spotkania było stworzenie platformy dialogu reprezentantów środowiska medycznego, naukowców, strony społecznej, biznesu i podmiotów skupionych wokół tematyki OZE z decydentami. Aktualny kontekst zdrowotny i prawno-systemowy stał się przyczynkiem do dyskusji o najpilniejszych wyzwaniach związanych z niwelowaniem negatywnego wpływu skażenia środowiska na zdrowie Polaków, skuteczniejszym wspieraniu rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym wielkoskalowych farm fotowoltaicznych, nowoczesnego i efektywnego ciepłownictwa, czystego transportu, energetyki wiatrowej i energetyki rozproszonej, nowoczesnych technologii, zdrowej żywności, a także szerokiej edukacji społeczeństwa.
Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, otwierając wydarzenie, podkreślił, że zaniedbania dotyczące zanieczyszczania środowiska w czasach PRL odbiły się bardzo negatywnie na zdrowiu osób z jego pokolenia. Deklarował, że łamy dziennika są otwarte dla tej tematyki.
Gości powitała także Anna Jasińska, rzeczniczka MRS, która zarysowała obszar zainteresowania swojej organizacji. – Już osiem lat temu postawiliśmy tezę, że nie ma ważniejszej sprawy niż zdrowie. Ten dialog dotyczący troski o zdrowie ma sens tylko wtedy, gdy dyskusja odbywa się z udziałem osób decyzyjnych. A to właśnie ma miejsce dziś, w tej debacie – podkreśliła.