Coraz więcej osób wysyła aplikację o nową pracę

Pracodawcy przyznają, że coraz trudniej jest im znaleźć pracowników, ale zaznaczają, że kandydaci do pracy mają zbyt wygórowane oczekiwania finansowe.

Publikacja: 12.08.2024 04:30

Coraz więcej osób wysyła aplikację o nową pracę

Foto: Adobe Stock

O 8 proc. wzrosła liczba odpowiedzi na anonse o pracę w pierwszych sześciu miesiącach w porównaniu z podobnym okresem ub.r. Wobec roku 2022 to już prawie 40 proc. – wynika z danych OLX Praca. Pracodawcy wciąż zamieszczają mniej ofert niż niż rok temu.

– Pracodawcy są nadal niechętni do nasilania rekrutacji, choć w niektórych pojedynczych kategoriach ofert pracy liczba wakatów obecnie bije rekordy – relacjonuje Robert Pater z Katedry Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie, który co miesiąc analizuje ogłoszenia o pracę opublikowane w internecie. – Mimo wyraźnej dezinflacji oraz poprawy kluczowych wskaźników makroekonomicznych koniunktura w krajowej gospodarki pozostaje osłabiona – dodaje.

Te same czynniki ekonomiczne, które powodują, że więcej osób zastanawia się nad zmianą pracy, odpowiadają także za to, że firmy ostrożnie prowadzą rekrutację. To inflacja, presja inflacyjna wynagrodzeń, niższy od potencjalnego wzrost gospodarczy. Liczba wakatów powoli rośnie, jednak wciąż jest niższa niż rok temu. Dodatkowo prawie połowa rekrutacji nie jest związana z chęcią zatrudnienia nowego pracownika, tylko wynika z potrzeby uzupełnienia personelu po odejściu poprzedniego.

Polacy chcą zmieniać pracę coraz częściej

Co czwarta osoba chce zmienić pracę, a kolejne 35 proc. nie myśli o tym, jednak przyznaje, że jeśli dostanie ciekawą propozycję, to jej się przyjrzy. Tak wynika z niedawnego badania Hays Poland. W tym samym badaniu aż 57 proc. pracodawców przyznało, że kandydaci w pierwszym półroczu mieli nierealistyczne oczekiwania finansowe.

Z danych OLX Praca wynika, że pracodawcy zgłaszali niższe zapotrzebowanie w sektorach gray i white w ujęciu rok do roku. Czyli takich profesji, które nie są klasyfikowane ani jako pracownicy umysłowi, ani też jako pracownicy fizyczni (personel ratownictwa medycznego, personel wojskowy, stewardesy, pracownicy działów sprzedaży) oraz w zawodach inteligenckich, administracyjnych i kierowniczych (nauczyciele, pracownicy handlu oraz urzędnicy).

Czytaj więcej

Jak wykorzystać AI, by poprawić ludziom pracę, a nie ich zastąpić?

W tych sektorach najbardziej widoczne są dysproporcje między liczbą ogłoszeń a odpowiedziami na nie. Ofert pracy pojawiło się o 5 proc. mniej, odpowiedzi zaś wzrosły średnio o 13 proc. Przeciętnie pracodawca dostał o jedną piątą więcej aplikacji o pracę niż w pierwszym półroczu zeszłego roku. Pięć najpopularniejszych kategorii zatrudnienia odpowiada aż za 47 proc. wszystkich przesłanych odpowiedzi. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba odpowiedzi wzrosła o 26 proc. w przypadku pracowników sprzedaży, 20 proc. – administracji biurowej, 19 proc. – turystyki, 9 proc. – handlu.

Spadek liczby ogłoszeń jest bardziej dotkliwy w kategoriach typowo „white”, a więc np. HR oraz IT. W tych dwóch kategoriach liczba ofert zmniejsza się od dwóch lat. W pierwszym półroczu spadki wyniosły odpowiednio 26 proc. dla HR i 30 proc. dla IT. Nieco mniejsze spadki widoczne w finansach i w księgowości – 15 proc.

Są też branże, gdzie liczba ofert była wyższa w tym półroczu w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami zeszłego roku. To edukacja – 3 proc. i energetyka – 16 proc.

Kto szuka pracy dodatkowej

Niewiele, bo o 3 proc., wzrosła liczba ofert na stanowiska fizyczne., a o 2 proc. w odpowiedzi na oferty pracy dodatkowej.

– Sam wskaźnik bezrobocia jest niewystarczający, by pokazać sytuację na rynku pracy. Zatrudnienie jest niższe niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku, a uczestnicy rynku pracy wciąż aktywnie szukają zatrudnienia – komentuje Konrad Grygo, senior business analyst w OLX. – Jego zdaniem istnieje wiele przyczyn zmniejszenia liczby ofert: – Jedną z nich może być rewolucja AI, której wpływ najwyraźniej widać w firmach technologicznych. W ujęciu rok do roku odnotowaliśmy 30-proc. spadek liczby ofert. Wydawać mogłoby się zatem, że pracodawcy są w stanie stosunkowo łatwo znaleźć kompetentnych pracowników. Okazuje się jednak, że sytuacja nie jest prosta. Firmy oferujące zatrudnienie, także z sektora blue, zwracają uwagę na lukę kompetencyjną. W praktyce oznacza to, że nowi kandydaci do pracy nie są w stanie zastąpić osób posiadających wysokie kompetencje, które z rynku pracy odchodzą. Pokazuje to, jak wielowymiarowy charakter ma rynek pracy i jak wiele czynników, poza bezrobociem, ma na niego wpływ – dodaje Grygo.

Rynek pracy
Grudniowy powiew optymizmu w rekrutacji
Rynek pracy
Amerykański rynek pracy znów mocno rozgrzany
Rynek pracy
Gdzie w IT jest rynek pracodawcy? Prawie 150 kandydatów na jedną ofertę pracy
Rynek pracy
Firmy poszukają na rynku potrzebnych kompetencji
Rynek pracy
Ruch na rynku pracy na plus: więcej branż zwiększa niż zmniejsza zatrudnienie