Coraz więcej osób nie chce się wiązać z pracą na cały etat

Do 610 tys. wzrosła w I kwartale br. liczba osób pracujących z własnego wyboru w niepełnym wymiarze godzin. To najwięcej od początku pandemii, na co wpływa nie tylko dążenie do elastyczności, ale też większa aktywność emerytów.

Publikacja: 02.08.2023 03:00

Coraz więcej osób nie chce się wiązać z pracą na cały etat

Foto: Adobe Stock

– Wolę bardziej elastyczny tryb pracy, gdy sam mogę ustalać swój grafik – mówi 33-letni Mateusz, który od dwóch lat pracuje jako kurier Glovo i nie szuka zatrudnienia na etacie. Tę potrzebę elastyczności pod względem wyboru wymiaru czasu pracy widać w najnowszych danych GUS z badania aktywności ekonomicznej Polaków w I kwartale tego roku.

Jak z nich wynika, aż 610 tys., czyli ponad połowa z 1,1 mln osób pracujących wtedy w niepełnym wymiarze czasu pracy, zdecydowała się na to z własnego wyboru, nie będąc do tego zmuszona zewnętrznymi warunkami – w tym opieką nad bliskimi, nauką czy niemożnością znalezienia zatrudnienia na pełny etat. To największa grupa od wybuchu pandemii w I kwartale 2020 r., gdy o 10 tys. więcej pracujących Polaków wybrało krótszą pracę. Jak zwracają uwagę rekruterzy i eksperci HR, pandemia Covid-19 znacząco zwiększyła potrzebę elastyczności czasu i miejsca, czemu sprzyjał rozwój cyfryzacji i pracy zdalnej.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Rynek pracy
W wielu branżach może być teraz trudniej o oferty pracy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Rynek pracy
Pracodawcy walczą o powrót do biur. I na razie wygrywają
Rynek pracy
Trzy miliony bezrobotnych Niemców. Recesja nie odpuszcza
Rynek pracy
Powrót nawet tysięcy amerykańskich Polaków nie wpłynie na rynek pracy
Rynek pracy
Pracownicy chcą się szkolić w AI i liczą na pomoc pracodawcy