Sposób na talenty
– Wiele przedsiębiorstw, dostrzegając większą otwartość pracowników na perspektywę relokacji, zaczęło podążać tym trendem, często celowo oferując ją osobom na bardzo różnych szczeblach kariery – zwraca uwagę Artur Miernik. Wyniki badania EY wskazują zaś, że możliwość pracy w międzynarodowych strukturach firmy będzie w najbliższych latach zyskiwać na znaczeniu, tym bardziej że pomaga rozwiązać jeden z największych problemów wielu firm – niedobór talentów, czyli osób o potrzebnych kompetencjach.
Ponad dziewięciu na dziesięciu ankietowanych pracodawców, którzy mają doświadczenie w międzynarodowych relokacjach, jest przekonanych, że połączenie strategii mobilności z celami firmy pomaga przyciągać i utrzymywać najbardziej utalentowanych pracowników. Prawie taka sama grupa widzi w tym ważny czynnik rozwoju biznesu, a niewiele mniej pracodawców (88 proc.) dostrzega w zwiększonej mobilności szansę na przeciwdziałanie niedoborom nie tylko talentów, ale wszystkich pracowników.
Z kolei dla pracowników udział w firmowym programie mobilności to szansa rozwoju zawodowego i osobistego, który wiąże się często z przyspieszeniem kariery. Aż 93 proc. osób uczestniczących w EY 2023 Mobility Reimagined Survey stwierdziło, że praca w międzynarodowych strukturach firmy może być przełomowym doświadczeniem zarówno dla nich samych, jak też dla ich rodzin.
Win-win z ryzykiem
Jak zaznacza Artur Miernik, jest to sytuacja typu win-win; dla pracownika oznacza nowe możliwości zawodowego rozwoju i pracy w ciekawych geograficznie miejscach. Z drugiej strony firma zwiększa jego motywację i chęć pozostania w organizacji na lata, a jednocześnie ma możliwość wypełnienia kadrowych luk tam, gdzie w danym momencie jest to kluczowe dla biznesu.
Eksperci EY zwracają jednak uwagę, że chociaż międzynarodowa mobilność to ogromna szansa, to wymaga wymaga zaadresowania przez firmy szeregu ryzyk. Potwierdzają to wyniki badania pracodawców, którzy wskazują np. na konieczność zapewnienia odpowiedniego poziomu cyfrowego bezpieczeństwa, nadzoru menedżerskiego, prywatności danych, a także zaplanowanie ponownego włączenia pracownika w struktury macierzystego zespołu po powrocie z zagranicy.