Pracownicy bardziej boją się utraty pracy i rosnących cen

Do 11 proc. zwiększyła się grupa pracujących Polaków, którzy obawiają się zwolnienia. Coraz częściej polscy pracownicy szukają też dodatkowej pracy i wyższych zarobków za granicą.

Publikacja: 18.10.2022 13:39

Pracownicy bardziej boją się utraty pracy i rosnących cen

Foto: Adobe Stock

Ponad połowa pracujących Polaków przyznaje, że inflacja i warunki makroekonomiczne oraz obawy z nią związane wpłynęły na ich decyzje zawodowe – wynika z ogłoszonego we wtorek Monitora Rynku Pracy agencji zatrudnienia Randstad. Chcąc zwiększyć swoje dochody, co piąty z ankietowanych podjął dodatkową (często dorywczą pracę), co siódmy (13 proc.) pracuje po godzinach, przy czym 7 proc. badanych twierdzi, że robi to, by pokazać się pracodawcy z jak najlepszej strony.

Nie bez powodu, skoro po raz pierwszy od czasu zniesienia pandemicznych obostrzeń zauważalnie wzrosły obawy przed zwolnieniami. Podczas gdy latem poważnie liczyło się z tym 8 proc. badanych, to teraz (badanie Randstad przeprowadzono na przełomie sierpnia i września), grupa osób z silnymi obawami wzrosła do 11 proc., a kolejne 21 proc. deklaruje tu umiarkowaną obawę.

Czytaj więcej

Szukasz pracy? Przygotuj się na testy i zadbaj o profil online

Jak przypomina Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, jeśli pominiemy rok 2020, to ostatnim razem w I kwartale 2017 roku 32 proc. lub więcej pracowników martwiło się o utrzymanie zatrudnienia. Mimo rosnących obaw o zwolnienie, Polacy wciąż wysoko oceniają szanse na znalezienie nowej pracy – niemal dziewięciu z dziesięciu ankietowanych twierdzi, że w wypadku utraty pracy szybko znaleźliby jakieś nowe zajęcie. Sukcesywnie spada jednak odsetek osób przekonanych o tym, że znajdą tak samo dobrą pracę lub lepszą: jeszcze w pierwszym kwartale b.r. było to 68 proc. respondentów, obecnie – 65.

Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy w Konfederacji Lewiatan podkreśla, że nasz rynek pracy jest jeszcze stabilny i wyjątkowo odporny na zawirowania krajowe i międzynarodowe. Potwierdza to fakt, że o przyszłość swojej firmy nie obawia się większość badanych (65 proc badanych).

– Ale ważnym czynnikiem uspokajającym nieco sytuację na rynku pracy może być demografia: w tym roku ubędzie nam ćwierć miliona osób w wieku produkcyjnym, w kolejnym – następne ćwierć miliona – komentuje Łukasz Komuda. Ten ubytek może być większy – bo co czwarty badany pracownik planuje wyjazd za granicę. To podobnie jak w poprzednich latach, ale tym razem znacząco więcej osób planuje wyjazd na stałe.

Rynek pracy
Co siódmy pracownik doświadczył cyberprzemocy
Rynek pracy
Zaangażowanie pracowników rośnie, co nie zawsze jest zasługą firm
Rynek pracy
HR Business Partner – rozwojowa i dobrze płatna nisza w HR
Rynek pracy
Firmy w Polsce wyprzedzają dyrektywę o równości płac
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rynek pracy
Co ósmy pracujący Polak aktywnie szuka nowej pracy. Firmom grozi wzrost rotacji?