Aktualizacja: 14.11.2024 08:14 Publikacja: 16.05.2022 21:00
Foto: mat. pras.
W badaniu ManpowerGroup przeprowadzonym jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie firmy przejawiały sporo chęci do zwiększania zatrudnienia w II kwartale tego roku. Czy widać, że wojna wymusza zmianę tych planów?
Prognoza na drugi kwartał była w naszym badaniu bardzo mocna a z kolei dane dotyczące zatrudnienia, bezrobocia, popytu na pracę pokazują, że pierwsze miesiące tego roku przyniosły kontynuację odbicia po pandemii. To oznacza, że zapotrzebowanie na pracowników, na talenty pozostaje bardzo silne. Wprawdzie ekonomiści obniżyli prognozy wzrostu gospodarczego w 2022 roku, ale były one tak wysokie, że nawet po korekcie wyglądają całkiem dobrze. Co więcej, dane dla Polski wskazują, że jest to jeden z najsilniejszych rynków pracy w Europie a może nawet w świecie. Tak więc, chociaż jest jeszcze za wcześnie, by w pełni ocenić skutki wojny w Ukrainie, to na pewno możemy stwierdzić, że w przeszłości rzadko kiedy zapotrzebowanie na pracowników, a więc i możliwości wchłonięcia strumienia uchodźców przez rynek pracy, były w Europie tak duże jak obecnie. Mamy dzisiaj sprzyjające warunki gospodarcze i demograficzne, by przyjąć uchodźców, którzy szukają nie tylko miejsca do życia, ale i do pracy. Można to uznać za promyk nadziei w tej ogromnej ludzkiej tragedii, jaka rozgrywa się teraz w Ukrainie.
Październik był drugim miesiącem z rzędu, gdy wybór ofert na portalach rekrutacyjnych był większy niż rok wcześniej. Część pracodawców może się już szykować na poprawę wspartą środkami z KPO.
Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2025 r. już podbija plany podwyżkowe firm, ograniczając jednak ich gotowość do zwiększania zatrudnienia.
Tegoroczny szczyt zapotrzebowania na pracę sezonową może być trudniej zaspokoić pracownikami z Ukrainy. Nie tylko z powodu ukraińskiej ustawy mobilizacyjnej.
Podczas gdy według strategii migracyjnej z zagranicy będziemy ściągać głównie fachowców i profesjonalistów, to firmy zabiegają o pracowników bez kwalifikacji.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Wojna Putina powoduje coraz większe braki na rosyjskim rynku pracy. Dziura sięga ponad 5 milionów wakatów. Kreml zwróciła się do władz Zimbabwe o wysłanie pracowników budowlanych ze względu na brak rąk do pracy w Rosji. Rosyjskie firmy sięgają po robotników z Kenii, Zambii czy Kamerunu.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Październik był drugim miesiącem z rzędu, gdy wybór ofert na portalach rekrutacyjnych był większy niż rok wcześniej. Część pracodawców może się już szykować na poprawę wspartą środkami z KPO.
Resort pracy zapowiada, że ZUS będzie płacił zasiłki już od pierwszego dnia choroby. Czy płatnicy, których obowiązki z tym związane zależały od stanu zatrudnienia na 30 listopada, muszą je obliczyć w tym roku?
Inspektor pracy nie jest zobligowany do podejmowania żadnych czynności na gruncie ustawy o ochronie sygnalistów. Nie oznacza to jednak, że nie będzie ustalał, czy wobec zgłaszającego doszło do naruszenia przepisów prawa pracy.
Co do zasady należności z tytułu składek mogą być umorzone w razie ich całkowitej nieściągalności. Co ona oznacza? Czy umorzenie składek jest dopuszczalne, mimo braku spełniania tej przesłanki?
Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK dopiero wtedy, gdy zawarł taką umowę z inną instytucją finansową. Z umów łączących go z instytucjami finansowymi powinno wynikać, do której z nich trafią dane wpłaty do PPK.
W postępowaniu z zakresu ubezpieczeń społecznych rozkład ciężaru dowodów będzie zależał od rodzaju decyzji. Jeżeli ZUS zmienia sytuację prawną ubezpieczonego, to powinien wykazać uzasadniające ją przesłanki faktyczne np. dotyczące fikcyjnej umowy o pracę.
Miesięczny termin należy liczyć od uzyskania przez pracodawcę sprawdzonych, pewnych, zweryfikowanych informacji o okoliczności, która uzasadnia rozwiązanie umowy. Wiąże się z tym konieczność ustalenia, kogo należy zaliczyć do kręgu osób, do wiadomości których musi dotrzeć wiedza o konkretnych zachowaniach pracownika, dających podstawę do bezzwłocznego zakończenia z nim umowy o pracę.
Wszystkie roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat. Ale w przypadku niektórych z tych roszczeń termin przedawnienia może zacząć biec już po ustaniu stosunku pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas