Godzenie ról
– Bariera trudności pogodzenia życia zawodowego z prywatnym często uniemożliwia podjęcie pracy – przypominała Małgorzata Sarzalska z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prezentując podczas Forum HR „Rzeczpospolitej" nowe narzędzie, które zarówno firmom, jak również samym pracownikom powinno ułatwić pokonanie tej bariery. Jest nim nowa interaktywna platforma internetowa ministerstwa (rodzinaipraca.gov.pl.), która przybliża wiedzę na temat mechanizmów i instrumentów ułatwiających godzenie życia zawodowego z rodzinnym, a tym samym stworzenie klimatu sprzyjającego rodzinie.
Platforma powstała w wyniku prowadzonego od 1,5 roku i współfinansowanego z unijnych funduszy projektu, który miał m.in. określić, co utrudnia tworzenie takiego klimatu w polskich firmach. Okazało się, że główną barierą jest brak wiedzy o tym, z jakich rozwiązań można skorzystać, z jakimi wiążą się one kosztami i jakie wynikają z nich korzyści. Taka niewiedza budzi obawy i niechęć do wprowadzania zmian.
Jak przypominała Małgorzata Sarzalska, są regulacje prawne pozwalające wprowadzić ruchomy/zadaniowy czas pracy, telepracę czy job-sharing (podział etatów) oraz regulujące kwestię inwestycji w przyzakładowy żłobek lub przedszkole.
Problem w tym, że na razie z takich udogodnień korzysta niewielu pracowników w Polsce; jedynie co trzeci może decydować o godzinie rozpoczęcia lub zakończenia pracy. Tymczasem należymy do najdłużej pracujących narodów w Europie – według danych Eurostatu statystyczny Polak spędza w pracy 40,42 godz. tygodniowo.
Nic więc dziwnego, że około połowy pracowników ma problem z pogodzeniem obowiązków rodzinnych z pracą, co powoduje u nich dodatkowy stres, a w rezultacie wymierne straty dla przedsiębiorstw.