Prawie 30 proc. pracowników boi się konkurencji automatów

Niemal trzech na dziesięciu pracowników przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady ich stanowisko padnie ofiarą automatyzacji.

Publikacja: 05.05.2015 22:05

Niemal trzech na dziesięciu pracowników przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady ich stanowisko pad

Niemal trzech na dziesięciu pracowników przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady ich stanowisko padnie ofiarą automatyzacji.

Foto: Bloomberg

Coraz częściej zamiast mniej lub bardziej miłego głosu pracownika call center słyszymy w słuchawce nagranie z komputera. To jeden z przykładów postępującej automatyzacji, której jednak większość z nas specjalnie się nie obawia. Ponad 60 proc. zatrudnionych wierzy, że ich pracy nie zagrożą roboty – wynika z badań portalu rekrutacyjnego Monster.com. Ich rezultat pokrywa się z europejskim sondażem agencji zatrudnienia Randstad.

W obu ankietach 26–27 proc. pracowników liczy się z ryzykiem, że za dziesięć lat z obecnej pracy wygryzie ich automat. W badaniu Monster.com co ósmy pracownik przyznał, że już teraz roboty lub komputery są w stanie wykonać całą ich pracę. W Niemczech twierdzi tak nawet 40 proc. ankietowanych. Według Randstad najmniej skutków automatyzacji obawiają się Austriacy i mieszkańcy Luksemburga (17 proc.). Unijną średnią zawyżają Włochy i Hiszpania, gdzie ten odsetek jest pona dwukrotnie wyższy. W Polsce z przyszłą konkurencją automatów liczy się 30 proc. pracowników. Te obawy może zwiększać ogłoszona jesienią 2013 r. prognoza naukowców z University of Oxford, którzy przewidują zanik ponad 700 zawodów z grupy tzw. białych kołnierzyków. Dodają jednak, że na ich miejsce powstaną nowe, choć wymagające innych umiejętności.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Rynek pracy
W wielu branżach może być teraz trudniej o oferty pracy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Rynek pracy
Pracodawcy walczą o powrót do biur. I na razie wygrywają
Rynek pracy
Trzy miliony bezrobotnych Niemców. Recesja nie odpuszcza
Rynek pracy
Powrót nawet tysięcy amerykańskich Polaków nie wpłynie na rynek pracy
Rynek pracy
Pracownicy chcą się szkolić w AI i liczą na pomoc pracodawcy