Inwestorzy TAG Immobilien wierzą w polski PRS

Średnioterminowym celem funduszu jest budowa ponad 20 tys. mieszkań na wynajem nad Wisłą.

Publikacja: 28.07.2022 14:47

Inwestorzy TAG Immobilien wierzą w polski PRS

Foto: TAG Immobilien

Niemiecki fundusz TAG Immobilien zebrał 202 mln euro z emisji akcji na refinansowanie przejęcia Robyga. Niemiecka część portfela to ponad 87 tys. mieszkań na wynajem. Na polską składają się przejęty w 2020 r. Vantage Development i kupiony w 2021 r. Robyg.

Ta pierwsza spółka wynajmuje już lokale pod marką Vantage Rent. Cztery inwestycje – trzy we Wrocławiu i jedna w Poznaniu - mają pełne obłożenie. W przygotowaniu są kolejne adresy w tych miastach, a także w Łodzi, Trójmieście, Krakowie i Katowicach. Robyg pracuje nad wprowadzeniem własnej marki Robyg 4 Rent.

W prezentacji towarzyszącej emisji akcji TAG podał, że w realizowanych projektach i w banku ziemi na koniec I kwartału br. miał 9,2 tys. lokali w Vantage i 9,8 tys. w Robygu – z myślą o platformie PRS. Do tego odpowiednio 3,2 tys. i 15 tys. to lokale przeznaczone na sprzedaż. Celem średnioterminowym funduszu jest stworzenie w Polsce portfela ponad 20 tys. mieszkań na wynajem.

TAG chce skorzystać z rosnącego popytu na najem nad Wisłą, wzmocnionego napływem uchodźców z Ukrainy. Wpływy ze sprzedaży części mieszkań będą inwestowane w platformę.

Model działalności TAG przypomina REIT - najem mieszkań ma przekładać się na stabilne dywidendy płynące do rozproszonego akcjonariatu. 55 proc. akcji jest w wolnym obrocie. Największy pakiet, 9,9 proc., ma założone w latach 20. Massachusetts Financial Services - uznawane za pioniera funduszu powierniczego. Kilkuprocentowe pakiety mają jeszcze dwie amerykańskie instytucje: założone w latach 30. The Capital Group Companies oraz BlackRock. Ponadto papiery mają niemieckie fundusze inwestycyjne oraz Federalny i Związkowy Fundusz Emerytalny.

TAG wypłaca dywidendy na poziomie 75 proc. FFO (wpływy z działalności operacyjnej), prognozuje że za 2022 r. wypłaci 0,98 euro na papier.

Rynek nieruchomości
Ciemne chmury nad resortem ds. mieszkalnictwa. Wiceminister Tomczak na dywaniku
Rynek nieruchomości
We wrześniu sprzedaż kredytów mieszkaniowych stabilna
Rynek nieruchomości
Gdzie buduje się najwięcej mieszkań? Eksperci mówią o sygnałach ostrzegawczych
Rynek nieruchomości
Prywatne akademiki rosną w całej Polsce, ale wciąż jest ich za mało
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Rynek nieruchomości
Trudno mówić o inwestycyjnym schłodzeniu u deweloperów