Aktualizacja: 14.11.2024 03:37 Publikacja: 06.03.2024 11:56
Rolnicy z całej Polski kontynuują protesty. Ich powodem jest m.in. niedawna decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku, a także sprzeciw wobec prowadzonej przez Unię Europejską polityce Zielonego Ładu.
Foto: PAP/Paweł Supernak
Przed Kancelarią Premiera w warszawskich Alejach Ujazdowskich rolnicy zaczęli gromadzić się na długo przed wyznaczonym terminem rozpoczęcia protestu. Wielki rolniczy ciągnik przyholował pod gmach Kancelarii czołg ze słomy z tabliczką „Agroabrams”. Policja zamknęła odcinek Traktu Królewskiego od ulicy Gagarina do Ronda de Gaulle'a. Blokuje też wjazd do stolicy rolniczych traktorów.
Na rolniczych transparentach przed Kancelarią Premiera widać hasła: „Nie dla Zielonego Ładu”, „Stop towarom z Ukrainy”, „Nie dla liberalizacji handlu z Ukrainą”. Dominują biało-czerwone flagi z logo Solidarności. Rolnicy twierdzą, że nie są usatysfakcjonowani niedawnymi rozmowami z rządem i premierem Donaldem Tuskiem. Premier zaprosił ich na sobotę, na kolejne rozmowy. Do protestujących dołączyli górnicy, leśnicy i myśliwi. Słychać głosy przeciwne ograniczeniu i zakazowi hodowli zwierząt futerkowych. Leśnicy sprzeciwiają się wstrzymaniu wycinki drzew.
Zdaniem Ukraińców ocena gotowości ukraińskiego rolnictwa do spełnienia wymagań unijnych wypadła zadowalająco. Zdaniem Brukseli nie do końca tak jest. Bo oceną jest „2” na możliwych do uzyskania „6” punktów.
Saudyjska spółka rolna i hodowlana Salic może przejąć kontrolę nad dużymi aktywami w rosyjskim sektorze rolnym, alarmuje Rosyjski Związek Eksporterów i Producentów Zboża. Rosyjskie rolnictwo jest w złej kondycji. Przez wojnę Putina, nie ma sprzętu, by prowadzić prace polowe.
– Rola innowacji, jak również rola biznesu, są kluczowe w poszukiwaniu bezpiecznych i zrównoważonych rozwiązań – mówi Anna Zalewska, advocacy manager, BASF Polska.
Kiepskie prognozy dla rynku trzody chlewnej w Polsce: tempo spadku pogłowia wyhamowało, ale niepokoi ubytek największych stad. Słabo wygląda też sprzedaż maszyn.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
To stara metoda Putina karania krajów postkomunistycznych za podejmowanie niezależnych od Kremla decyzji. Rosja zakazała importu warzyw z Kazachstanu zaraz po tym, jak prezydent tego kraju odrzucił zaproszenie do przyłączenia się do BRICS.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Po wejściu w życie przepisów w ubiegłym roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa częściej wykonuje prawo pierwokupu nieruchomości rolnych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje zmiany dotyczące gruntów rolnych położonych w granicach miast.
W ubezpieczeniach obowiązkowych budynków rolniczych występuje unikalny dla tych ubezpieczeń problem prawny: uwzględnianie zużycia budynków przy wyliczaniu odszkodowania. Nie występuje w innych rodzajach umów ubezpieczenia, gdyż ubezpieczenie obowiązkowe budynków rolniczych podlega zasadom zastrzeżonym dla tego właśnie ubezpieczenia w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (dalej: "ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych").
Nowe zasiłki, dodatkowe urlopy, zwolnienia z KRUS i uproszczenia procedur budowlanych – takie rozwiązania przewiduje nowelizacja specustawy powodziowej. Rząd już zapowiada następną.
Poszkodowani w powodzi dostaną jako wsparcie pieniądze, komputery i porady prawne – tak wynika z projektu ustawy przyjętego przez sejmową komisję. Rząd już pracuje nad osobnym pakietem pomocy dla rolników.
Sądy prawomocnie nakazały rolnikowi spod Łodzi zapłatę odszkodowania sąsiadom, którzy zamieszkali na wsi po przeprowadzce z miasta i pozwali go za odór z chlewni.
Zwolnione z podatku PIT są dochody z wynajmu nie więcej niż pięciu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych znajdujących się na wsi w gospodarstwie rolnym, osobom będącym na wypoczynku.
Szanujmy zdobycze nauki i techniki, które dały nam bezprecedensowy wzrost wydajności w rolnictwie. Odrzućmy zabobonne i ezoteryczne praktyki, zwane „rolnictwem ekologicznym”. Jego założenia bazują na błędnych, pseudonaukowych fundamentach. To tak, jakby przy tworzeniu zasad lotnictwa czerpać nie z praw fizyki, lecz baśni i legend.
Sąd w Świdnicy skazał rolnika oskarżonego o otrucie ponad 7,5 mln pszczół w wyniku oprysku rzepaku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas