Ukraina wyśle tony darmowego zboża do Afryki

Ukraina, pomimo trwającej od lutego rosyjskiej agresji, ogromu zniszczeń i cierpień milionów obywateli, przeznaczy 50 tysięcy ton darmowego zboża dla głodujących z Etiopii i Somalii.

Publikacja: 19.09.2022 18:07

Ukraina wyśle tony darmowego zboża do Afryki

Foto: Shutterstock

Stanowi o tym uchwała Rady Ministrów z dnia 16 września, opublikowana w poniedziałek, informuje agencja Unian. Zboże, należące do Państwowej Korporacji Żywności i Zboża Ukrainy SA, zostanie wysłane jako pomoc humanitarna. Firmom budżet państwa zwróci z funduszu rezerwowego koszt zboża w wysokości 420 mln hrywien.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych musi jeszcze uzgodnić z ONZ dostawę i kwestię zapłaty za transport towarów z Odeskiego Morskiego Portu Handlowego do tych krajów na koszt organizacji międzynarodowych.

Jak przypomina agencja Unian w lipcu w Stambule podpisano porozumienie między ONZ a Rosją o odblokowaniu ukraińskich portów Odessa, Czarnomorsk i Jużnyj dla eksportu zboża i innych produktów rolnych. Eksport blokował rosyjski reżim.

Czytaj więcej

48 mln ludzi cierpi z powodu dotkliwego głodu. Najbardziej poszkodowani

1 sierpnia, w ramach realizacji porozumień, z portu w Odessie wypłynął pierwszy statek ze zbożem ukraińskim pod banderą Sierra Leone. Statek przewoził 26 tys. ton ukraińskiej kukurydzy do libańskiego portu Trypolis.

5 sierpnia z portów Odessy wypłynęła pierwsza karawana statków z ukraińskim zbożem. Na pokładzie trzech masowców znalazło się 57 tys. ton ukraińskiej kukurydzy, która została wysłana do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

17 sierpnia rekordowa karawana pięciu statków opuściła korytarz zbożowy z Ukrainy.

31 sierpnia prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił, że ponad 1,5 mln ton ukraińskiej żywności jest już eksportowane drogą morską.

16 września szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ David Beasley powiedział, że 70 milionów ludzi w 82 krajach może umrzeć z głodu z powodu wojny na Ukrainie. Rosja od początku swojej napaści, wszelkimi siłami uniemożliwiała eksport ukraińskiego zboża. Kraje zachodnie nałożyły więc areszt na rosyjskie statki ze zbożem w swoich portach.

Niedawno Putin kilka razy ogłaszał, że jest gotowy dać afrykańskim państwom rosyjskie zboże za darmo. I stawiał warunek: Unia ma odblokować rosyjskie statki w swoich portach.

Rolnictwo
Zaledwie tysiąc rolników na proteście przeciwko Mercosur i Zielonemu Ładowi
Rolnictwo
Jak nie gazem, to nawozem. Rosji sposób na sankcje
Rolnictwo
Rekordowe pieniądze dla rolników popłyną z UE. Polacy też sięgną po 8,4 mld euro
Rolnictwo
Zła pogoda powoduje, że ceny kawy osiągają rekordowo wysoki poziom
Rolnictwo
Wojskowi w Egipcie zajmą się importem pszenicy z Rosji