Rząd rozważa pomysł Joe Bidena. W Polsce powstaną silosy na ukraińskie zboże?

Polski rząd jest otwarty na inicjatywę USA budowy tymczasowych silosów na ukraińskie zboże. Czasu na decyzję jest mało.

Publikacja: 19.06.2022 21:00

Rząd rozważa pomysł Joe Bidena. W Polsce powstaną silosy na ukraińskie zboże?

Foto: AFP

Budowa tymczasowych silosów na zboże przy granicach Ukrainy m.in. w Polsce to pomysł na odblokowanie eksportu ukraińskiego zboża – zadeklarował Joe Biden. Inicjatywa prezydenta USA ma blokować gwałtowny wzrost cen na rynkach światowych.

Obawa o rolnictwo

Z naszych informacji wynika, że rząd jest otwarty na współpracę z Amerykanami. Czasu jest jednak niewiele, bo chodzi o tegoroczne żniwa. Od wielu tygodni trwają nieformalne rozmowy ze stroną ukraińską w sprawie transportu zboża. Inicjatywa amerykańska jest nowa. Jest dyskutowana zarówno z USA, jak i ze stroną ukraińską.

W Polsce pojawiają się pytania, czy budowa tymczasowych silosów i pojawienie się w nich zboża z Ukrainy nie wpłynie na rodzime rolnictwo. O takich obawach mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” były szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który po deklaracji złożonej przez Bidena przestrzegał, że pojawienie się na stałe zboża z Ukrainy to katastrofa dla rodzimego rolnictwa.

Czytaj więcej

Poseł PiS: Jeśli ukraińskie zboże zostanie w Polsce, to będzie katastrofa dla polskiego rolnictwa

Tyle że Ardanowski nie jest już w rządzie, a politycy PiS spokojniej podchodzą do tej inicjatywy. – Braki zboża na rynkach światowych będą tak duże, że ukraińskie zboże w Polsce nie wpłynie negatywnie na jego cenę w kraju. To zboże natychmiast zresztą będzie trafiać do portów i na eksport – mówi nam rozmówca ze środowiska rządu. Jak podkreśla, decyzja w tej sprawie to kwestia kolejnych tygodni.

Rozłożyć w czasie

Pomysł budowy tymczasowych silosów chwalą eksperci, ale zwracają też uwagę na liczne wyzwania. – To dobry pomysł – mówi Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. – Potrzeby magazynowe bezsprzecznie są. Nasze moce przeładunkowe na terminalach granicznych, przewozowe na kolejach, przeładunkowe w portach niestety nie pozwalają na obsłużenie takiej ilości zboża, jaką Ukraina musi wyeksportować. Spichlerze pozwolą ten eksport rozłożyć w czasie – dodaje. Zwraca też uwagę, że Ukraina musi maksymalnie szybko opróżnić swoje spichlerze, które są dzisiaj wypełnione zbożem, to około 20 mln ton, bo za chwilę będą nowe zbiory.

– Jeśli Amerykanie zaangażują się w to przedsięwzięcie, będą je finansowali. Jest to szansa także dla naszych firm, żeby realizować takie inwestycje, mam nadzieję, że także w porozumieniu z firmami budowlanymi z Ukrainy, które dzisiaj nie bardzo mogą tam działać. Przy tej okazji można zbudować partnerstwa, które później przydadzą się w czasie odbudowy Ukrainy – mówi Piechota.

Czytaj więcej

Silosy na ukraińskie zboże mogą powstać w Polsce za cztery miesiące

Kilka problemów zauważa Jakub Olipra, ekonomista w banku Credit Agricole Polska. – Po pierwsze, wyzwaniem pozostaje przepustowość infrastruktury drogowej i kolejowej, dodatkowo ograniczona przez działania wojenne, po stronie Ukrainy. Zboże trzeba do silosów dostarczyć. Po drugie, nasza infrastruktura też jest skrojona na nasze potrzeby i nie będzie w stanie nagle obsłużyć tego dodatkowego zboża, nawet jeśli będzie zgromadzone w silosach – mówi nam Olipra.

Dziś wiadomo, że najdalej silosy z ukraińskim zbożem mogłyby stanąć w Sławkowie k.Dąbrowy Górniczej. To bardziej wysunięte na zachód Europy miejsce, gdzie sięga wiodący ze wschodu szeroki tor kolejowy. Szacuje się, że czas realizacji takiej inwestycji to trzy–cztery miesiące.

Budowa tymczasowych silosów na zboże przy granicach Ukrainy m.in. w Polsce to pomysł na odblokowanie eksportu ukraińskiego zboża – zadeklarował Joe Biden. Inicjatywa prezydenta USA ma blokować gwałtowny wzrost cen na rynkach światowych.

Obawa o rolnictwo

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rolnictwo
Krajowa Grupa Spożywcza wystartowała po agroport w Gdyni. Konkurencja jest silna
Materiał Promocyjny
Dodatkowe korzyści dla nowych klientów banku poza ofertą promocyjną?
Rolnictwo
Polska i reszta krajów Unii Europejskiej kupują szokującą ilość nawozów z Rosji
Rolnictwo
Susza, upały i burze zaszkodzą plonom od Morza Czarnego po Midwest
Rolnictwo
Komisja Europejska wprowadza cła na import owsa z Ukrainy
Materiał Promocyjny
Lidl Polska: dbamy o to, aby traktować wszystkich klientów równo
Rolnictwo
Analitycy o eksporcie zboża: „Idziemy na rekord”. Ukraina radzi sobie bez Polski