Tomasz Krzyżak: Biskupi nie wpadli w pułapkę polityków

Hierarchowie uniknęli zaangażowania w kampanię wyborczą. To dobry prognostyk na przyszłość. Kościół ma bowiem przede wszystkim wypełniać misję prorocką.

Aktualizacja: 22.04.2015 09:02 Publikacja: 21.04.2015 22:07

Tomasz Krzyżak

Tomasz Krzyżak

Foto: Fotorzepa

Do końca kampanii prezydenckiej zostało już tylko dwa i pół tygodnia. Niemrawy wyścig do Pałacu na Krakowskim Przedmieściu w najbliższych dniach zapewne nabierze rozpędu. Dotychczas kandydatom, którzy przewodzą w rankingach, znów udało się podzielić społeczeństwo w kwestiach światopoglądowych oraz w podejściu do katastrofy smoleńskiej. Nie udało się za to wciągnięcie do wyborczej gry hierarchii Kościoła, choć takową próbę podjęto.

Najpierw skierowano pod obrady Sejmu temat konwencji antyprzemocowej, potem projekt ustawy w sprawie in vitro. W debatach dotyczących tych spraw głos biskupów był mocny i zdecydowany. Ale próba wplątania ich w bieżącą politykę, by móc potem wypominać, że Kościół miesza się w sprawy państwa, nie wyszła.

Przed głosowaniem w sprawie in vitro biskupi przypomnieli naukę Kościoła w tej kwestii. Wskazali też politykom – odwołując się do Jana Pawła II – ścieżkę, którą powinni podążać. I wbrew oczekiwaniom części polityków zgodnym głosem w tej sprawie mówili zarówno kard. Kazimierz Nycz, jak i kard. Stanisław Dziwisz, a także abp Stanisław Gądecki, abp Sławoj Leszek Głódź czy nawet abp Henryk Hoser.

Gdy jednak rządowy projekt ustawy o zapłodnieniu pozaustrojowym Sejm wysłał do prac w komisjach, żaden z biskupów nie rozdarł teatralnie szat. Żaden publicznie nie potępił parlamentarzystów. Nie było takiej potrzeby, bo wszystko na ten temat zostało wcześniej powiedziane.

Zapewne na ostatniej prostej przed wyborami episkopat wyda specjalny komunikat. Nie znajdzie się w nim wskazanie, na kogo należy głosować, ale przypomnienie, że pójście na wybory jest obowiązkiem każdego obywatela. Na miejscu będzie także sugestia, by w zgodzie z sumieniem oddać głos na tego z kandydatów, który w postępowaniu kieruje się nauczaniem Kościoła. Owa wskazówka może oczywiście stać się powodem do oskarżeń pod adresem Kościoła, że wtrąca się do polityki, ale trudno to uznać za uzasadniony zarzut.

Ta kampania wyborcza – co zauważalne gołym okiem – znacząco odbiega od tych, których świadkami byliśmy w latach minionych, gdy księża i niektórzy biskupi niemal do ostatniej chwili prowadzili agitację wyborczą, a poszczególni kandydaci zabiegali o ich poparcie. Dziś tego typu przypadki też się zdarzają, ale są incydentalne.

To bardzo dobry prognostyk na przyszłość. Jesienią czekają nas jeszcze wybory parlamentarne – jednak już teraz można powiedzieć, że biskupi zdali egzamin. Sztuka ta nie wyszła za to paru politykom.

Publicystyka
Donaldowi Tuskowi zabrakło instynktu i powściągliwości
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Słusznie PKW przyjęło sprawozdanie finansowe PiS. Ale to nie koniec
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Ucieczka Romanowskiego to początek problemów PiS
Publicystyka
Jerzy Haszczyński: Magdeburg. Nowy rozdział historii terroru
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Andrzej Duda pasuje do MKOl
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay