Jacek Haman: PiS wprowadza niepotrzebne i kosztowne zmiany w Kodeksie wyborczym

Wolałbym, żeby Sejm część energii, którą za chwilę poświęci na procedowanie kolejnego projektu pogłębiającego bałagan w systemie wyborczym, poświęcił na rozwiązywanie jego rzeczywistych problemów – pisze dr hab. Jacek Haman, ekspert Fundacji Batorego.

Publikacja: 11.01.2023 12:11

W 2022 r. już po raz trzeci Państwowa Komisja Wyborcza wnosiła do parlamentu kwestię korekty demogra

W 2022 r. już po raz trzeci Państwowa Komisja Wyborcza wnosiła do parlamentu kwestię korekty demograficznej okręgów wyborczych do Sejmu, co jest sprawą prostą i oczywistą, ale już trzeci z kolei Sejm zająć się nią nie chce.

Foto: AdobeStock

Żadna dziedzina prawa nie lubi niestabilności i niepewności, ale prawo wyborcze – wyjątkowo. Tymczasem rok 2022 upłynął na oczekiwaniu na zapowiadane, ale długo niekonkretyzowane projekty zmian. Do końca wakacji zastanawialiśmy się, czy PiS zdecyduje się na radykalną zmianę systemu wyborczego do Sejmu i podział kraju na 100 okręgów, a we wrześniu dość nieoczekiwanie pojawiła się kwestia nowego liczenia głosów oraz nowego podziału na obwody głosowania. Przy czym pojawiające się w mediach informacje, na czym miałoby to dokładnie polegać, były o tyle zaskakujące, o ile na ogół wspominały o wprowadzaniu rozwiązań już w prawie obecnych, jak przeźroczyste urny, bądź takich, które były już rozpatrywane w latach 2017-18 i zostały odrzucone jako prawnie lub technicznie niewykonalne (np. kamery w każdym lokalu). W tej sytuacji złożenie 22 grudnia przez grupę posłów projektu zmian w Kodeksie wyborczym i niektórych innych ustawach można było wręcz przyjąć z ulgą: wreszcie zamiast domysłów i przecieków pojawił się dokument, który można oceniać lepiej lub gorzej, ale przynajmniej powinno być już wiadomo, o czym konkretnie dyskutujemy.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Publicystyka
Jan Romanowski: Z Jana Pawła II uczyniliśmy kremówkę, nie zróbmy z Franciszka rewolucjonisty z młotem
Publicystyka
Bogusław Chrabota: Pożegnanie papieża Franciszka i polska polityka
Publicystyka
Artur Bartkiewicz: A może zwycięzcą wyborów prezydenckich będzie Adrian Zandberg?
Publicystyka
Nawrocki zyskuje w Kanale Zero. Czy Trzaskowski przyjmie zaproszenie Stanowskiego?
Publicystyka
Przemysław Kulawiński: Spór o religię w szkołach. Czy możliwe jest pogodzenie skrajnych stanowisk?