Na kilka dni przed orędziem przewodniczącej Komisji Europejskiej o stanie Unii przypominamy o ważnej deklaracji z zeszłego roku – europejskiej strategii w dziedzinie opieki, która ma na celu wspieranie mężczyzn i kobiet w znajdowaniu najlepszej opieki dla bliskich i najlepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Potrzeba uzyskania lub zapewnienia opieki jest czymś wspólnym dla nas wszystkich przez całe nasze życie. Szacuje się, że co trzeci Europejczyk ma obowiązki opiekuńcze, a ponad 9,1 mln osób – głównie kobiet – pracuje w sektorze opieki.
Inwestycja w równość
W Unii Europejskiej dążymy do stworzenia społeczeństwa, w którym wszyscy – młodzi i starsi, bez względu na zdolności fizyczne – mają równe szanse na realizację swoich życiowych celów. W związku z tym naszym celem jest większe uznanie wartości opieki, zarówno zawodowej, jak i nieformalnej, oraz zapewnienie powszechnego dostępu do wysokiej jakości usług opieki. Wysokiej jakości, dostępna i przystępna cenowo opieka umożliwia kobietom lepszy dostęp do rynku pracy, zwiększa ich zdolność do pozostania na tym rynku i podążania wybraną ścieżką kariery. Obecnie w UE bez zatrudnienia ze względu na obowiązki w zakresie opieki nieformalnej jest około 7,7 mln kobiet oraz 450 tys. mężczyzn. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą mieć możliwość dokonywania rzeczywistego wyboru przy łączeniu obowiązków prywatnych i zawodowych. W związku z tym inwestycja w opiekę nad dziećmi i opiekę długoterminową jest inwestycją w równouprawnienie płci.
Czytaj więcej:
Opieka wysokiej jakości jest potrzebna na wszystkich etapach cyklu życia. Uczestnictwo dzieci w ofercie wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem sprzyja ich rozwojowi i przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wykluczenia społecznego, co zapewnia dzieciom równy start w życiu. Bardziej dostosowane możliwości opieki w Europie przyczynią się do zmniejszenia obciążeń dla rodzin dzieci z niepełnosprawnościami – połową takich dzieci opiekują się obecnie wyłącznie rodzice.
Ambitne, ale realistyczne cele
W ramach nowej europejskiej strategii w dziedzinie opieki, przedstawionej 7 września, Komisja Europejska zaproponowała zmianę celów barcelońskich w zakresie opieki nad dziećmi, tak aby wczesną edukacją i opieką nad dzieckiem objętych było co najmniej 50 proc. dzieci poniżej trzeciego roku życia, a nie tylko 33 proc., jak to wynika z obecnego celu. W Polsce wskaźnik „użłobkowienia” wynosi 10 proc. W ciągu ostatnich 20 lat wskaźnik ten wzrósł na poziomie UE, jednak różnice między państwami członkowskimi są znaczne, gdyż waha się on od 6 proc. do 66 proc. Dzięki tym nowym ambitnym, ale realistycznym celom, chcemy osiągnąć rzeczywiste postępy we wszystkich państwach członkowskich i wszystkich regionach.