Przegląd prasy: Bezrobocie w ruinie

Dziś w gazetach króluje ekonomia. I to zarówno w wydaniu makro, jak i pojedynczych przedsiębiorstw przeżywających dobrą zmianę.

Publikacja: 16.08.2016 08:14

Piotr Kośccielniak

Piotr Kośccielniak

Foto: Fotorzepa/ Waldemar Kompała

Rośnie liczba ofert pracy, spada bezrobocie, rosną składki do ZUS - informuje "Rzeczpospolita". Najnowsze dane o poziomie zatrudnienia nastawiają optymistycznie.

Regiony, które do tej pory miały największy odsetek osób bez pracy, biją teraz rekordy jego spadku. Najlepiej sprawa wygląda w warmińsko-mazurskim, spadek bezrobocia widoczny jest również w lubuskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim - informuje "Rz". Nawet w słabiej rozwiniętych regionach Polski bezrobotni mają teraz od 30 do nawet 70 proc. więcej propozycji zatrudnienia niż przed dwoma laty. Co jest przyczyną tego zjawiska? Ciekawą tezę stawia Krzysztof Adam Kowalczyk w redakcyjnym komentarzu. Jego zdaniem, oprócz oczywistej zmiany koniunktury, spadek bezrobocia w tych regionach to również zasługa większej mobilności Polaków - tanich aut z importu i spadających cen paliw.

"Rzeczpospolita" pisze również o efektach nowelizacji przepisów o składkach od zleceń. Do ZUS trafia teraz co miesiąc ok. 300 mln składek od zleceniobiorców - to od 70 do 80 mln więcej niż rok temu. A firmy przeżyją szok, gdy na początku nowego roku wejdą w życie kolejne zmiany przepisów - o nowej stawce wynagrodzenia minimalnego zleceń. Eksperci ostrzegają, że słabsze firmy mogą upaść - albo zacząć oszukiwać.

W "Gazecie Wyborczej" temat numer jeden to natomiast niepowodzenie aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim Pride of Poland. Według gazety aukcja była popisem niekompetencji. Nowi organizatorzy mieli problemy z ustaleniem, kto wygrywał licytacje, więc musieli je powtarzać. Zarobili najmniej od 11 lat i osłabili prestiż imprezy - informuje "Wyborcza"

W "Dzienniku Gazecie Prawnej" natomiast historia próby sprzedaży nierentownej kopalni Krupiński… niemieckiemu inwestorowi. "Niemiecka firma HMS Bergbau proponuje przejęcie części zakładu Krupiński, który ma być zlikwidowany. Oferuje załodze pracę. Ale minister energii woli zamknąć kopalnię niż ją sprzedać prywatnemu inwestorowi" - pisze "DGP". Gazeta zastanawia się, co jest przyczyną - opór związków zawodowych, czy niechęć polityczna.

O zaskakującym rozwoju wydarzeń wokół posła Kukiz’15 Stanisława Tyszki pisze natomiast "Rzeczpospolita". Jako szef Zespołu ds. Pomocy Socjalnej w Sejmie Tyszka zakwestionował wydatki m.in. na cele sportowe (dresy, buty i wynajęcie boiska), na pomoc dla byłych posłów w trudnej sytuacji życiowej (nie były weryfikowane), czy nisko oprocentowane pożyczki na cele mieszkaniowe. Inni posłowie okazali zaskakująca jedność - zgodnie wystąpili przeciw Tyszce, którego szybko odwołał ze stanowiska marszałek Sejmu.

W "Gazecie Wyborczej" natomiast szokujące wyniki badania na temat przemocy seksualnej. Według raportu fundacji Ster "Przełamać tabu" prawie każda kobieta zetknęła się z przemocą seksualną. A dokładniej - tylko 9 proc. kobiet po ukończeniu 15. roku życia nigdy jej nie doświadczyło. Drobny cień na te wyniki rzuca to, że do przemocy seksualnej zaliczono - obok gwałtów i molestowania, również opowiadanie nieprzyzwoitych dowcipów.

Wszystkie gazety zachwycają się oczywiście Anitą Włodarczyk i jej złotym medalem w konkursie rzutu młotem. Oto jak Krzysztof Rawa opisuje to w "Rzeczpospolitej": "(...) cztery wyuczone do perfekcji obroty, podczas których polska młociarka zamienia się nagle w potężną sprężynę. Rzut, srebrzysty młot frunie wysoko, majestatycznie, z daleka widać, że wcale się nie spieszy do ziemi, czeka, by wyrosły mu skrzydła, wreszcie powoli spada wraz z rosnącym szumem na trybunach". Aż chciałoby się krzyknąć za klasykiem: "Leć, młocie. Leć!".

Publicystyka
Bogusław Chrabota: Donald Trump czystkami w Strefie Gazy funduje Amerykanom nowy Afganistan
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Publicystyka
Unijna komisarz ds. środowiska: Woda nie jest już dobrem oczywistym
Publicystyka
Andrzej Dybczyński: Polskiej nauce potrzeba nie reformy, lecz reformacji
Publicystyka
Europa nie jest „kontynentem ludzi naiwnych” – apel aktywistki do Donalda Tuska
Publicystyka
Bogusław Chrabota: Jerzy Owsiak kontra Telewizja Republika