Internet nie dla terrorystów. Przełomowe zmiany w polskim prawie

Natychmiastowa blokada treści o charakterze terrorystycznym w internecie, gigantyczne kary na dostawców usług hostingowych – Polska zaostrza prawo.

Publikacja: 23.04.2024 13:32

ABW będzie mogła wejść na teren firmy hostingowej i zażądać wglądu w materiały, także w dokumentację

ABW będzie mogła wejść na teren firmy hostingowej i zażądać wglądu w materiały, także w dokumentację techniczną i operacyjną. Decyzja szefa ABW będzie podlegała natychmiastowemu wykonaniu.

Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie i ubiegłoroczny atak terrorystyczny przeprowadzony przez Hamas na Izrael doprowadziły do zwiększenia skali rozpowszechniania w internecie treści o charakterze terrorystycznym także na terenie państw UE. Służą do tego usługi hostingowe  wynika z analiz Komisji Europejskiej. Polska w trybie pilnym nowelizuje ustawę o działaniach antyterrorystycznych, bo obecne krajowe przepisy nie pozwalają na natychmiastowe usuwanie zabronionych treści ze stron internetowych, a jest to wymogiem unijnym od 2022 r. Zmiany będą przełomowe. 

Firma będzie miała godzinę na reakcję

Szef ABW w przypadkach niecierpiących zwłoki  w celu zapobieżenia zdarzeniu o charakterze terrorystycznym lub uprawdopodobniającemu popełnienie przestępstwa szpiegostwa  będzie mógł zarządzić blokadę dostępności treści w internecie zamieszczanych z wykorzystywaniem usług hostingowych (umożliwiają publikowanie własnych witryn w sieci WWW), nawet jeśli serwery usług mieszczą się poza granicami kraju. ABW będzie mogła wejść na teren firmy hostingowej i zażądać wglądu w materiały, także w dokumentację techniczną i operacyjną. Decyzja szefa ABW będzie podlegała natychmiastowemu wykonaniu, a firma będzie miała godzinę na usunięcie zakazanych treści.

Czytaj więcej

Zimna wojna w cyberprzestrzeni zmusza do wzmacniania ochrony

Polska wprowadzi również przepisy o wysokich karach pieniężnych dla usługodawców, którzy nie dostosują się do żądań ABW w wysokości do 4 proc. obrotu firmy za rok poprzedni. W ABW zostanie utworzony specjalny punkt kontaktowy działający w systemie całodobowym przez siedem dni w tygodniu, gdzie będzie można zgłaszać treści zabronione. Obowiązek obejmie dostawców usług w zakresie mediów społecznościowych, usług wymiany materiałów wideo, obrazów i plików audio, w tym usług w chmurze, jeżeli usługi te są wykorzystywane do publicznego udostępnienia przechowywanych informacji.

W państwach UE setki zgłoszeń

Wprowadzenie przepisów do usuwania z sieci oraz blokowania wszelkich treści o charakterze terrorystycznym przez hosting obowiązują wszystkie unijne kraje. Obejmują wszystkich dostawców, jeśli swoje usługi oferują w co najmniej jednym państwie członkowskim UE, nawet jeśli serwery leżą w Chinach lub Rosji. Czym są treści o charakterze terrorystycznym, które podlegać będą usunięciu z internetu? Jeśli podżegają do popełnienia przestępstwa terrorystycznego, a więc bezpośrednio lub pośrednio (np. przez pochwalanie aktów terrorystycznych) popierają popełnianie przestępstwa terrorystycznego, nakłaniają osobę lub grupę osób do popełnienia takiego przestępstwa, udzielają instruktażu w zakresie wytwarzania lub stosowania materiałów wybuchowych, broni palnej lub innych rodzajów broni, a nawet takie, które stwarzają zagrożenie popełnienia przestępstwa terrorystycznego.

Nie będą podlegać prawu materiały rozpowszechniane w celach: edukacyjnych, dziennikarskich czy artystycznych, a także „wyrażane w ramach debaty publicznej radykalne, polemiczne lub kontrowersyjne poglądy na drażliwe kwestie polityczne”  czytamy w uzasadnieniu projektu ustaw w tej sprawie.

Czytaj więcej

Terroryzm w sieci. ABW zobowiąże do usuwania groźnych treści

Z krajów, gdzie takie przepisy (o natychmiastowej blokadzie stron) istnieją,  w ubiegłym roku Komisja Europejska otrzymała informację o co najmniej 349 nakazach usunięcia wysłanych przez organy Hiszpanii, Rumunii, Francji, Niemiec, Austrii i Czech m.in. do podmiotów: Telegram, Meta, Justpaste.it, TikTok, Archive.org, Soundcloud, X, Krakenfiles.com,  Catbox. Tylko od czasu ataku terrorystycznego przeprowadzonego przez Hamas na Izrael w październiku 2023 r. do końca 2023 r. niemieckie służby takich nakazów wysłały blisko 250  to dziesięć razy więcej niż w całym roku we Francji. Tylko w dziesięciu przypadkach dostawca usług hostingowych nie usunął treści o charakterze terrorystycznym lub nie zablokował dostępu do nich w czasie do jednej godziny. EUROPOL od lipca 2023 r. prowadzi platformę o nazwie „PERCI”, która gromadzi i koordynuje przekazywanie nakazów usunięcia i zgłoszeń do dostawców usług hostingowych. W dziewięciu przypadkach otrzymał on od dostawców usług informacje na temat treści o charakterze terrorystycznym, które wiązały się z bezpośrednim zagrożeniem życia. Takie dane o licznie usunięć od maja będzie musiała przekazywać również Polska.

Przestępczość
Policja pyta Interpol o sprawę Romanowskiego
Przestępczość
Policja zatrzymała mężczyznę, który miał grozić Owsiakowi
Przestępczość
Przestępczość spada. Czy aby do końca?
Przestępczość
Amber Gold. Nierychliwa sprawiedliwość po największej aferze finansowej
Przestępczość
„Gorący kartofel”, czyli kto odpowie za nielegalne zatrzymanie Marcina Romanowskiego