Wydawca Mentzena i Brauna kłamcą oświęcimskim?

Przedsiębiorca, blisko związany z Konfederacją, ma usłyszeć poważny zarzut z ustawy o IPN.

Publikacja: 22.02.2024 17:01

Grzegorz Braun wydawał swoje książki w oficynie 3DOM

Grzegorz Braun wydawał swoje książki w oficynie 3DOM

Foto: PAP/Paweł Supernak

Pomieszczenia w obozach koncentracyjnych uznawane za komory gazowe nie mogły służyć do zabijania ludzi, bo miały nieuszczelnione drzwi, a cyklon B stosowano tylko do dezynfekcji – m.in. takie treści znalazły się w wydanej w 1999 roku książce „Tematy niebezpieczne” historyka i publicysty Dariusza Ratajczaka.

W 2001 roku sąd uznał winę autora w związku z tzw. kłamstwem oświęcimskim, choć odstąpił od wymierzenia mu kary. A dziś kłopoty z powodu książki ma Tomasz Stala, były kandydat na posła z Konfederacji. Jest właścicielem wydawnictwa 3DOM, które w środę przeszukało ABW.

Kontrowersyjne publikacje wydawnictwa 3DOM

– Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 55 ustawy o IPN, który mówi o zaprzeczaniu zbrodniom nazistowskim, komunistycznym i innym, złożyło Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau – informuje prok. Dariusz Psiuk z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. – W ramach śledztwa dokonano przeszukania i zatrzymano po kilkanaście egzemplarzy trzech książek Dariusza Ratajczaka – dodaje.

Czytaj więcej

Tusk kontra Braun w Sejmie. Premier reaguje na słowa "totalniak z uśmiechem"

Tomasz Stala zamieścił w mediach społecznościowych treść wezwania do IPN w charakterze podejrzanego. Treść wskazuje, że prawdopodobnie usłyszy zarzut kłamstwa oświęcimskiego, za co grozi do trzech lat więzienia. To nie koniec jego kłopotów. W środę w przeszukaniu brała udział też policja. Zabezpieczyła książki, które mogą posłużyć do postawienia kolejnych zarzutów.

W „Rzeczpospolitej” już kilkakrotnie pisaliśmy o działalności wydawnictwa. Wypuściło ono drukiem m.in. jedną z książek Adolfa Hitlera, a także „Dzienniki Turnera” Andrew MacDonalda, będące inspiracją dla zamachu bombowego w Oklahoma City w 1995 roku, czy jedną z najsłynniejszych antysemickich publikacji „Protokoły mędrców Syjonu”.

Tomasz Stala ujawnił w internecie, że policja zabrała m.in. „Dzienniki Turnera” i „Program światowej polityki żydowskiej” ks. Stanisława Trzeciaka. A spodziewane postawienie mu zarzutów to nie tylko kłopot dla wydawnictwa 3DOM, lecz całej Konfederacji.

Chodzi o to, że w ostatnich wyborach „jedynkę” na liście Konfederacji w Częstochowie Stala dostał w momencie wysokich notowań partii i wiele wskazywało na to, że zostanie posłem. Na tym nie kończą się jego związki z Konfederacją. Swoje książki wydawali u niego Sławomir Mentzen i Grzegorz Braun, a ten ostatni nagrał nawet swym charakterystycznym głosem komunikaty dla centralki telefonicznej firmy. A po głośnej akcji ze świecą chanukową w Sejmie oficyna Tomasza Stali wydawała kubki i koszulki promujące działania Brauna.

Polityczna akcja przeciw Konfederacji?

Czy Konfederacji nie przeszkadza, że związany z nią przedsiębiorca usłyszy zarzut kłamstwa oświęcimskiego? Na to pytanie nie odpowiedziała nam rzeczniczka partii Ewa Zajączkowska-Hernik, zasugerowała za to związki akcji ABW z polityką. – Zaskakujące jest to, że działania ABW odbyły się po tym, gdy Tomasz Stala zapowiedział start w wyborach na prezydenta Częstochowy, szczególnie, że dotyczą publikacji dostępnych na rynku od wielu lat – mówi.

Czytaj więcej

Sławomir Mentzen: Akcja Brauna z gaśnicą? Znów wyszliśmy na wariatów

Dr Anna Tatar z antyfaszystowskiego Stowarzyszenia Nigdy Więcej takie tłumaczenia nazywa absurdalnymi. – Śledztwo zostało wszczęte przed rokiem, więc trudno doszukiwać się związków z kampanią wyborczą. Nie jest to też pierwsza wizyta służb w siedzibie wydawnictwa. W 2022 roku policja zarekwirowała tam koszulki i kubki z treściami antysemickimi – przypomina.

Jej zdaniem książki wydawnictwa 3DOM nie mają wartości naukowej, bo nie są np. opatrzone wstępem krytycznym. Przypomina, że działalność wydawnicza nie wyczerpuje kontrowersji wokół Tomasza Stali. W czasie kampanii wyborczej szeroko komentowane były jego związki z prorosyjskimi działaczami.

Przestępczość
Tona syntetycznych narkotyków w rękach CBŚP. Wpadł „mózg” procederu
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Przestępczość
Na dworcach trwają testy detektora wykrywającego materiały wybuchowe
Przestępczość
Dramatyczne okoliczności przesłuchania Pawła S. Chce współpracować?
Przestępczość
Paweł Szopa sprowadzony do Polski. Rzecznik MSWiA opublikował nagranie
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Przestępczość
Sąd: Pochwalanie czynu polskiego zamachowca z RPA to nie przestępstwo