Greta Thunberg ukarana grzywną za niepodporządkowanie się policji

Szwedzka działaczka na rzecz klimatu Greta Thunberg została w poniedziałek ukarana grzywną za niepodporządkowanie się policji na wiecu w zeszłym miesiącu. tłumaczy, że działała z konieczności z powodu kryzysu klimatycznego.

Publikacja: 24.07.2023 13:58

Greta Thunberg

Greta Thunberg

Foto: AFP

20-letnie Greta Thunberg pojawiła się w sądzie w mieście Malmo w poniedziałek po godzinie 11.

Aktywistka "wzięła udział w demonstracji, która zakłóciła ruch uliczny" i "odmówiła wykonania poleceń policji dotyczących opuszczenia terenu" - wynika z aktu oskarżenia.

- To prawda, że byłam w tym miejscu tego dnia i to prawda, że otrzymałam rozkaz, którego nie posłuchałam, ale chcę zaprzeczyć popełnieniu przestępstwa - powiedziała Thunberg sądowi, gdy zapytano ją o stawiane zarzuty.

Thunberg powiedziała, że działała z konieczności, powołując się na potrzebę spowodowaną "kryzysem klimatycznym".

- Według mnie znajdujemy się w sytuacji kryzysowej i dlatego moje działanie było uzasadnione - powiedziała dziennikarzom po rozprawie.

Czytaj więcej

Szwedzka prokuratura oskarżyła Gretę Thunberg. Grozi jej kara

Po krótkim procesie sąd uznał jednak, że nadal jest odpowiedzialna za swoje czyny i skazał ją na zapłacenie grzywny w wysokości 1500 koron (144 dolarów) plus dodatkowe 1000 koron na szwedzki fundusz dla ofiar przestępstw.

Za przestępstwo, za które została skazana, grozi kara do sześciu miesięcy pozbawienia wolności, ale zazwyczaj tego typu zarzuty skutkują grzywnami.

Wiec, zorganizowany przez grupę aktywistów ekologicznych "Ta tillbaka framtiden" (Odzyskaj przyszłość), próbował zablokować wejście i wyjście z portu w Malmo, aby zaprotestować przeciwko wykorzystaniu paliw kopalnych.

Greta Thunberg nie zamierza się wycofać z udziału w protestach

Zapytana o to, czy będzie bardziej ostrożna w przyszłości po otrzymaniu grzywny, Thunberg zapowiedziała, że "na pewno się nie wycofa".

- Wiemy, że nie możemy uratować świata, grając według zasad, ponieważ przepisy muszą zostać zmienione - powiedziała. - To absurd, że ci, którzy działają zgodnie z nauką, ci, którzy blokują przemysł paliw kopalnych, muszą płacić za to cenę - dodała.

Thunberg zyskała światową sławę po rozpoczęciu "Szkolnego strajku na rzecz klimatu" przed szwedzkim parlamentem w Sztokholmie w wieku 15 lat.

Wraz z niewielką grupą młodzieży założyła ruch, który szybko stał się globalnym fenomenem.

Oprócz strajków klimatycznych, młoda aktywistka regularnie krytykuje rządy i polityków za niewłaściwe podejście do kwestii klimatycznych.

Przestępczość
Atak nożownika w Amsterdamie. Wśród rannych Polak
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Przestępczość
Agenci federalni ścigają migrantów. Mniej zasobów na walkę z pedofilią, narkotykami i terroryzmem
Przestępczość
Rosja stoi za podpaleniem sklepu IKEA w Wilnie. I za pożarem w Warszawie
Przestępczość
Korea Południowa: Piloci z zarzutami za przypadkowe zbombardowanie kraju
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Przestępczość
Porwano pociąg pasażerski w Pakistanie. Bojownicy przetrzymują około 400 pasażerów
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście