SBU ujawnia aferę korupcyjną związaną z eksportem zboża z Ukrainy za granicę

Nawet milion dolarów łapówek miesięcznie mieli przyjmować ukraińscy urzędnicy z obwodu odeskiego, w tym z Odeskiego Obwodowego Laboratorium Fitosanitarnego, od przedstawicieli ukraińskich firm eksportujących zboże za granicę - informuje ukraińska SBU.

Publikacja: 19.06.2023 11:25

W ramach śledztwa prowadzonego przez SBU zatrzymano sześć osób

W ramach śledztwa prowadzonego przez SBU zatrzymano sześć osób

Foto: SBU

arb

W zamian za łapówki urzędnicy gwarantowali przedsiębiorcom bezproblemowe przejście testów laboratoryjnych żywności i przyznanie certyfikatów pozwalających na eksport produktów rolnych.

Korupcja przy eksporcie zboża: Podejrzani w areszcie

Certyfikaty i testy były kluczowe w procesie eksportu zboża z Ukrainy za granicę - czytamy w komunikacie SBU.

W proceder zaangażowani byli szefowie trzech prywatnych firm biorący udział w wystawianiu dokumentów pozwalających na transport żywności.

Gotówka zabezpieczona w związku ze śledztwem SBU

Gotówka zabezpieczona w związku ze śledztwem SBU

Foto: Telegram

Przedstawiciele firm handlujących zbożem mieli przekazywać łapówki przelewając je na konta firm kontrolowanych przez urzędników.

SBU udokumentowała kilka przelewów takich łapówek.

W wyniku śledztwa zatrzymano byłego dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Fitosanitarnego w obwodzie odeskim, zastępcę dyrektora i inspektora Obwodowego Laboratorium Fitosanitarnego oraz trzech szefów skontrolowanych firm.

Czytaj więcej

Problem zboża niszczy relacje z Ukrainą. "Celowo robi się z nas wrogów"

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty na podstawie artykułów mówiących o korupcji.

Czterech podejrzanych przebywa obecnie w areszcie, który może opuścić za kaucją w wysokości 5 mln hrywien (135 tys. dolarów). Dwóch innych objęto 24-godzinnym areszcie domowym. Śledztwo mające wyjaśnić okoliczności procederu trwa.

Kontrowersje wokół eksportu ukraińskiego zboża

Ukraina jest jednym z największych dostawców żywności na świecie - przed wojną dostarczała je głównie krajom Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Obecnie jednak, po wybuchu wojny, żywność z Ukrainy trafia w większym zakresie do państw UE. Dzięki zawartemu 22 lipca 2022 roku tzw. porozumieniu zbożowemu zawartemu między ONZ, Turcją, Rosją i Ukrainą otwarty został szlak transportu zboża z Ukrainy biegnący przez Morze Czarne.

"Porozumienie zbożowe" wygasa 17 lipca. Rosja sygnalizuje, że może nie zgodzić się na jego przedłużenie ponieważ - jak twierdzi Moskwa - nie jest realizowana część porozumienia dotycząca ułatwienia eksportu żywności i nawozów z Rosji.

Duży napływ ukraińskiego zboża do graniczących z Ukrainą państw UE - w tym Polski - wywołało protesty lokalnych rolników, co doprowadziło nawet do wprowadzenia tymczasowego embargo na ukraińskie zboże m.in. w Polsce (obecnie zboże z Ukrainy może przejeżdżać przez Polskę tylko tranzytem).

W poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" piszemy, że ostatnie tygodnie przynoszą eskalację sporu o dostęp ukraińskich surowców rolnych do polskiego rynku. W odpowiedzi na zablokowanie przez polski rząd w kwietniu importu zboża i czerwcową zapowiedź blokady przejść granicznych przez polskich rolników swoją blokadę od 10 czerwca czterech przejść ogłosiły Ogólnoukraińska Rada Rolnicza i Związek Producentów Mleka. Ostatecznie ruch był utrudniony tylko przez kilka godzin w Dorohusku, co potwierdziła agencja drogowa Ukrtransbezpeka.

Czytaj więcej

Ukraińcy tracą cierpliwość. Polscy rolnicy protestują na granicy
Przestępczość
Śmierć niemieckiego policjanta. Zatrzymano Polaków
Przestępczość
ChatGPT „podpowiadał” kierowcy Tesli, która eksplodowała w Las Vegas
Przestępczość
Strzelanina w Bad Friedrichshall w Badenii-Wirtembergii. Nie żyje dwóch mężczyzn
Przestępczość
Po strzelaninie w Cetynii. Czarnogórcy żądają ograniczenia nielegalnej broni
Przestępczość
Osadzony w więzieniu w Arles wziął zakładników. Akcja elitarnej jednostki