„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.12.2024 04:23 Publikacja: 10.11.2024 13:14
Foto: Bloomberg
Wskaźniki dotyczące wszystkich grup poza mięsem wzrosły, najbardziej olejów roślinnych (o 7,3 proc.) z powodu niepokojów o produkcję oleju palmowego. Wskaźnik cen zbóż wyniósł 114,4 pkt, o 0,9 pkt (0,8 proc.) więcej niż we wrześniu, ale o 10,3 pkt (8,3 proc.) mniej niż rok wcześniej. Był to drugi kolejny miesiąc wzrostu cen pszenicy wynikający z obaw o wpływ niepogody na stan zasiewów zbóż ozimych wykonanych w krajach eksportujących zboże z północnej półkuli, m.in. w UE, Rosji i USA. Dodatkowo nieoficjalne przywrócenie ceny minimalnej w Rosji i napięcie w basenie Morza Czarnego wpłynęło na wzrost cen. Kukurydza drożała w dalszym ciągu na skutek dużego popytu w Brazylii i problemów w jej transporcie z powodu niskiego stanu wody w rzekach. Susza w Argentynie nie sprzyjająca zasiewom i stały popyt na to ziarno z Ukrainy też miały swój wpływ. Z innymi zbożami było różnie, jęczmień zdrożał, a sorgo staniało. Wskaźnik cen ryżu zmalał o 5,6 proc. dzięki niższym cenom odmiany Indica w związku ze spodziewaną większą konkurencją jej eksporterów po zniesieniu przez Indie ograniczeń w eksporcie niełamanego ryżu.
Globalny koncern spożywczy Mondelez zainwestuje prawie 74 mln zł w zakład produkcyjny w Skarbimierzu. Czekoladowe wyroby z Polski takich znanych marek, jak Milka, Oreo, Cadbury i 3Bit, trafią do konsumentów w całej Europie.
Do końca tego roku mogą zakończyć się negocjacje w sprawie zniesienia chińskiego zakazu importu drobiu z Polski. Na horyzoncie rysuje się też otwarcie rynku koreańskiego na polską wołowinę.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rusza do interwencji na rynku masła. Sprzeda w przetargu tysiąc ton mrożonego masła, żeby ustabilizować ceny przed świętami.
Od nowego roku wódka w Rosji podrożeje o co najmniej 17 procent. W górę pójdą też ceny innych mocnych alkoholi. Oficjalnie, by powstrzymać rekordowe od rozpętania wojny pijaństwo. Także inne popularne na rosyjskim noworocznym stole produkty mocno drożeją i to już od dziś.
Od pierwszego stycznia w graniczącym z Polską obwodzie królewieckim obowiązywać będą kartki żywnościowe. Otrzymają je najubożsi – m.in. emeryci, rodziny wielodzietne, trwale bezrobotni, osoby samotne z dochodami poniżej minimum egzystencji. Według oficjalnych statystyk, jest to blisko jedna czwarta mieszkańców obwodu.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Agencja egipskiego lotnictwa wojskowego przejęła od cywilnego urzędu GASC import strategicznych surowców, zwłaszcza pszenicy z Rosji., także innych surowców żywnościowych
Ursula von der Leyen ogłosiła uroczyście 6 grudnia w Montevideo w imieniu Unii Europejskiej zawarcie traktatu o wolnym handlu z krajami Mercosur, Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem, do których dołączyła później Boliwia.
Światowe ceny kawy wzrosły do poziomu nie notowanego od 47 lat na skutek niepogody w Brazylii i Wietnamie. To zmusiło największych dystrybutorów (np. Nestlé) do podwyżki cen, a konsumentów do szukania tańszych odmian.
Głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych, zmieniających klimat Ziemi, są przede wszystkim przemysłowe metody przetwarzania nieodnawialnych źródeł energii. Nie możemy jednak zapominać o rolnictwie i przemyśle elektronicznym.
Ukraina zwiększy w 2025 r. areał pól pszenicy, co da 25 mln ton tego ziarna. Tymczasem w Rosji, która poniosła duże straty z powodu mrozów i suszy, zbiory pszenicy w tym roku zmalały do 83 mln ton. W 2025 r. Rosjanie zasieją więcej grochu, soczewicy i słonecznika.
W poniedziałek we Francji rozpoczną się protesty rolników, którzy obawiają się następstw wejścia w życie umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Mercosur (Wspólny Rynek Południa).
Ma powstać elektroniczny system, w którym gromadzone będą informacje o polowaniach - zapowiada resort klimatu. Dostęp do niego będzie miał każdy, kto chce w bezpieczny sposób i nie narażając się na odpowiedzialność karną, odwiedzić las.
Zdaniem Ukraińców ocena gotowości ukraińskiego rolnictwa do spełnienia wymagań unijnych wypadła zadowalająco. Zdaniem Brukseli nie do końca tak jest. Bo oceną jest „2” na możliwych do uzyskania „6” punktów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas