Rosja: nadciąga zima bez whisky i brandy

Takiej sytuacji nie było nawet w sowieckiej Rosji. Do grudnia z rosyjskich sklepów monopolowych znikną mocne zagraniczne alkohole.

Publikacja: 11.10.2022 14:16

Rosja: nadciąga zima bez whisky i brandy

Foto: Adobe Stock

Sieciom handlowym kończą się marki whisky Aberfeldy, Dewars, Jack Daniels, Grants – przyznał Igor Karawajew, przewodniczący Stowarzyszenia Firm Handlu Detalicznrego (AKORT) dla gazety Izwiestia. W Rosji kończą się również zapasy rumu Bacardi, Baileys, likierów Sheridan, europejskich marek koniaku oraz tequili. ACORT spodziewa się, że „w ciągu najbliższych kilku miesięcy” w całej Rosji zabraknie alkoholu z zagranicy.

Ilość whisky na półkach rosyjskich sklepów spadła o 50 procent, szampana - o 95 proc., piwa importowanego - o 40 proc., a innych kategorii alkoholi - o 35 proc.. Sieci „praktycznie wyprzedają swoje zapasy”. „Część popytu może przesunąć się do innych kategorii, ale istnieje poważne ryzyko, że konsument będzie próbował szukać alkoholu w szarej strefie, nie znajdując go na półce sklepowej” – ostrzegał AKORT.

Tymczasem państwowa inspekcja alkoholowego rynku Rosalkogolregulirovanie zaprzecza, jakoby mogło brakować napojów alkoholowych. „Możemy śmiało powiedzieć, że konsumenci krajowi nie pozostaną bez produktów alkoholowych na półkach sklepowych. Nie ma i nie będzie braków alkoholu”.

Braku nie będzie, ale to, jaki alkohol będą pili Rosjanie, to już inna kwestia. Wysoka inflacja i wojna wywołana przez rosyjski reżim powodują w Rosji coraz większe zapotrzebowanie na tańszy i gorszy alkohol z szarej strefy.

Czytaj więcej

Rosjanie szukają centrum finansowego. Na cel wzięli Hongkong

Reżim wie, że trzeźwi Rosjanie to groźni i źli Rosjanie. Dlatego we wrześniu ministerstwo przemysłu i handlu zaproponowało włączenie wyrobów alkoholowych do wykazu towarów w imporcie równoległym. Oznaczałoby to, że do Rosji najczęściej trafiałyby tureckie czy chińskie podróbki znanych marek. Urzędnicy chcieli włączyć do zaktualizowanej listy szampana Moet, wódkę Absolut, koniak Hennessy i inne lubiane przez Rosjan zagraniczne trunki.

Sprzeciwiło się temu Stowarzyszenie Międzynarodowych Producentów Wyrobów Alkoholowych. W okresie czerwiec-sierpień import napojów alkoholowych przez duże rosyjskie sieci handlowe zmniejszył się o 60-100 procent.

Sankcje uniemożliwiają rosyjskim podmiotom zakupy alkoholi za granicą; wielu zachodnich producentów także zanim zaczęły obowiązywać, zaprzestało handlu z krajem, który niszczy sąsiedni kraj i zabija i gwałci bezbronnych cywilów.

Przemysł spożywczy
Starbucks radykalnie zmienia zasady. Będzie nowy kodeks postępowania dla gości
Przemysł spożywczy
Do syndyka zgłosiło się już 400 wierzycieli Manufaktury. Będzie więcej
Przemysł spożywczy
Producenci mięsa pod presją kosztów. Szansą rynki zagraniczne
Przemysł spożywczy
Foie gras i łosoś zdominowały francuskie święta
Przemysł spożywczy
Piwo z Polski i innych krajów Unii Europejskiej wlewa się do Rosji