O ponad 15 proc., do niemal 2750 tys. ton, zwiększy się produkcja drobiu w Polsce w 2016 roku – wynika z najnowszego raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). To oznacza, że Polska utrzyma pierwsze miejsce wśród unijnych producentów tego mięsa, które zdobyła w 2014 r.
– Pozycja lidera nie jest zagrożona – mówi „Rzeczpospolitej" Łukasz Dominiak, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej (KRD – IG). – Zawdzięczamy ją głównie kurczakom, w których produkcji zdecydowanie dominujemy w Unii Europejskiej. Ale umacniamy się również na rynku indyków. W 2017 r. mamy szanse, co potwierdza Komisja Europejska, awansować na pierwsze miejsce w unijnej produkcji mięsa indyczego – dodaje.
Branżę napędza eksport
Produkcja drobiu rośnie nad Wisłą głównie za sprawą eksportu. W tym roku, jak szacuje IERiGŻ, sprzedamy za granicę 1123 tys. ton mięsa drobiowego, o 17 proc. więcej niż w 2015 r. Dodatnie saldo w jego handlu zagranicznym może przekroczyć 1,9 mld euro. Przed rokiem wyniosło niespełna 1,7 mld euro.
– Udział eksportu w przychodach grupy stale rośnie, a tylko w przypadku sprzedaży produktów drobiowych wynosi 55 proc. – mówi Jarosław Kowalewski, wiceprezes SuperDrobu.
Zwiększa się także liczba rynków, na które docierają produkty firmy. – W 2016 r. rozpoczęliśmy sprzedaż do Belgii, Grecji i na Cypr – informuje Jarosław Kowalewski.