Zagraniczne szczepienia przeciw COVID mogą być uznane w Polsce. Są warunki

Szczepienia przeciwko COVID dokonane za granicą mogą być uznane w Polsce i wprowadzone do krajowego systemu ewidencji szczepień. Na tej podstawie zaszczepiony uzyska Unijny Certyfikat COVID-19. Ministerstwo Zdrowia wskazało, jakie warunki muszą być spełnione.

Publikacja: 05.10.2021 11:54

Zagraniczne szczepienia przeciw COVID mogą być uznane w Polsce. Są warunki

Foto: Adobe Stock

dgk

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że począwszy od 30 września 2021 r., każdy obywatel RP oraz cudzoziemiec uprawniony do udziału w Narodowym Programie Szczepień, który przyjął poza granicami kraju szczepienie przeciwko COVID-19 (jedną lub dwie dawki), szczepionką dopuszczoną do obrotu na terytorium Unii Europejskiej, może zgłosić się do wybranego punktu szczepień i zarejestrować szczepienia dokonane za granicą w krajowym systemie ewidencji szczepień prowadzonym w systemie e-Zdrowie (P1).

Na podstawie wprowadzonej do systemu dokumentacji poświadczającej przyjęcie szczepionki poza granicami kraju oraz po realizacji pełnego cyklu szczepienia, w systemie e-Zdrowie zostanie automatycznie wygenerowany Unijny Certyfikat COVID-19 (UCC). Osoba zaszczepiona będzie mogła  samodzielnie go pobrać i wydrukować z Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji mobilnych „mObywatel” i „mojeIKP” lub poprosić o wydrukowanie UCC z aplikacji gabinetowej podczas wizyty w punkcie szczepień.

Czytaj więcej

Szczepienia na COVID-19: pierwsza dawka za granicą, druga w Polsce

Są jednak warunki, które trzeba spełnić, aby zagraniczne szczepienie zostało uznane w Polsce. Osoba zainteresowana musi przedłożyć w punkcie szczepień następujące dokumenty:

1. oryginał wraz z kopią dokumentu (certyfikat/zaświadczenie) potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju, zgodnego z wzorem obowiązującym w państwie przyjęcia szczepienia,

2. tłumaczenie na język polski dokumentu, o którym mowa w pkt 1, przez tłumacza przysięgłego,

3. oświadczenia osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych związanych z wprowadzeniem szczepienia wykonanego poza granicami kraju do systemu krajowego, w tym zgodę na automatyczne wygenerowanie w systemie e-Zdrowie (P1) Unijnego Certyfikatu COVID-19 po zakończeniu pełnego cyklu szczepienia (według wzoru określonego w załączniku nr 1, który publikuje resort zdrowia).

Dostarczone dokumenty, o których mowa w pkt 1 (kopia) oraz w pkt 2-3 (oryginał) włącza się do dokumentacji medycznej pacjenta przechowywanej w punkcie szczepień. Ich aktualny wykaz  jest podany m.in. na mapie punktów szczepień pod linkiem: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktowszczepien#/.

Komunikat MZ ws. uznawania zagranicznych szczepień zawiera także załącznik opisujący techniczne aspekty związane z prawidłowym dodaniem e-Karty szczepienia wykonanego poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej w aplikacji gabinet.gov.pl.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?