Jak wynika z informacji dziennikarzy RMF FM, nowy program ma zacząć działać od 1 maja. Chętni będą bezpłatnie raz w roku wykonać podstawowe badania, na przykład morfologię krwi. Potem im starsza będzie konkretna osoba, tym lista zalecanych badań dostępnych w ramach pakietu ma być dłuższa.
„Na przykład kobiety, które mają co najmniej dwadzieścia pięć lat, będą miały zalecane badanie cytologiczne. Zgodnie z planowaną zmianą przepisów i rozporządzeniem, którego treść jest konsultowana, może być to na pierwszym etapie nowoczesne badanie molekularne HPV-DNA. Zgodnie z ideą nowego programu, jeśli wynik badania będzie niepokojący, ten nowy pakiet ma od razu zapewnić termin konsultacji z lekarzem, najczęściej w podstawowej opiece zdrowotnej" - czytamy.
Rozgłośnia dowiedziała się, że zakładana granica dwudziestu lat wynika z tego, iż w dziewiętnastym roku życia jest ostatni obowiązkowy bilans zdrowia.
Przypomnijmy, iż w ramach obecnie działającego programu „Profilaktyka 40 Plus” pacjentom po czterdziestym roku życia przysługuje pakiet badań w kierunku najpopularniejszych chorób dotykających Polaków od piątej dekady życia. Badania pozwalają oznaczyć czynniki ryzyka chorób lub wykryć ich objawy na wczesnym etapie, co ma znacznie przyspieszyć diagnostykę.
W lipcu ub. roku Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o przedłużeniu programu do końca grudnia 2024 roku. Po tej dacie miał nie być kontynuowany, jednak w grudniu minister zdrowia, Izabela Leszczyna, zapowiedziała, że program badań profilaktycznych 40 plus zostanie przedłużony do czasu wprowadzenia nowego programu.