Osobom, których rodzice w przeszłości rażąco nie wywiązywali się z obowiązków rodzinnych, w tym alimentacyjnych, a teraz trafili do domu pomocy społecznej, ma być łatwiej zwolnić się z płacenia za ich pobyt w placówce. Tak wynika z nowelizacji ustawy o pomocy społecznej uchwalonej właśnie przez Sejm. Ma to pomóc m.in. dorosłym dzieciom, których rodzice dawno temu zerwali więzi rodzinne. Wszyscy posłowie głosowali za projektem.
Kwestia zwolnienia z opłat jest obecnie uregulowana w art. 64 i 64a ustawy o pomocy społecznej.
Czytaj więcej
Jeśli rodzic nie płacił alimentów, dorosłe dziecko nie zapłaci za DPS.
Pierwszy z nich dotyczy przypadków, w których gmina może (po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego) zwolnić członka rodziny w całości lub części z opłat za pobyt w DPS. Teraz lista ta liczy sześć pozycji, a wśród nich jest: długotrwała choroba, niepełnosprawność, bezrobocie, bycie w ciąży lub samotne wychowywanie dziecka. Lista zostanie poszerzona o rażące naruszenie obowiązku alimentacyjnego lub innych obowiązków rodzinnych względem osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty (czyli np. obowiązku opieki, wychowania, utrzymania, dbałości o rozwój). Naruszenie trzeba będzie wykazać, np. za pomocą dokumentów dołączonych do wniosku.
Z kolei zgodnie z art. 64a ustawy osoba jest obligatoryjnie zwalniana z partycypowania w kosztach pobytu rodzica w placówce, jeśli przedstawi prawomocne orzeczenie o pozbawieniu go władzy rodzicielskiej albo o skazaniu za umyślne przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę zainteresowanego.