Małżeństwo z cudzoziemcem: wychowanie w pełnej rodzinie to prawo dziecka

Rozmowa z Antonim Szymańskim, socjologiem, członkiem Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski

Aktualizacja: 25.03.2015 20:35 Publikacja: 25.03.2015 20:11

Antonim Szymańskim, socjolog, członek Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski

Antonim Szymańskim, socjolog, członek Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski

Foto: archiwum prywatne

Rzeczpospolita: Obcokrajowcy coraz częściej zawierają małżeństwa z Polakami, by uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy. Czy można to wiązać ze spadającym znaczeniem małżeństwa w ogóle?

Antoni Szymański: W moim pokoleniu małżeństwo było poważną sprawą. Zawierano je często w wieku 22–23 lat i na ogół te związki były trwalsze niż te zawierane obecnie. Dziś małżeństwo nie jest już tak ważne. Stąd łatwość wykorzystywania instytucji małżeństwa do rozmaitych celów.

Dlaczego dzisiaj później zawieramy małżeństwa?

To skutek wydłużenia życia, powszechnego podejmowania studiów wyższych, a następnie poszukiwania swojego miejsca na trudnym rynku pracy. Dopiero potem podejmuje się decyzję o małżeństwie. Następuje też zmiana wzorców kulturowych, życie bez zobowiązań coraz częściej uznawane jest za dobre, wielu uważa też, że szybka stabilizacja nie jest konieczna.

Związków małżeńskich też jest z roku na rok mniej...

Rośnie za to liczba konkubinatów. Taki model kreuje kultura masowa, która pokazuje, że konkubinat jest równie dobry jak małżeństwo. Na dodatek sprzyjają temu rozmaite rozwiązania w polityce społecznej.

Jakie?

Dla wielu osób wychowujących dziecko ważną sprawą jest, by dla ich pociech znalazło się miejsce w żłobku czy przedszkolu. A tam osoba wychowująca dziecko samotnie ma pierwszeństwo. Dlatego wiele par nie formalizuje związków. Innym uprawnieniem, które mają tylko osoby samotnie wychowujące dzieci, jest możliwość rozliczenia z dzieckiem podatku dochodowego. Takie rozwiązania sprzyjają temu, by rangę instytucji małżeństwa obniżać i skutecznie do niego zniechęcać.

Ale dlaczego konkubinaty miałyby być gorsze od małżeństw?

Im więcej nieformalnych związków i im instytucja małżeństwa słabsza, tym trudniejsza będzie nasza sytuacja demograficzna. Ogromna łatwość uzyskania rozwodów również nie chroni wspólnoty małżeńskiej. Za mało uwagi zwraca się tu na dobro dziecka, które do prawidłowego rozwoju potrzebuje matki i ojca. Zbyt często zapominamy, że wychowanie w pełnej rodzinie to fundamentalne prawo dziecka.

Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski