Sprawa śmierci Magdaleny Żuk - śledztwo przedłużone do 30 czerwca 2019 r.

Do końca czerwca 2019 r. Prokuratura regionalna we Wrocławiu przedłużyła śledztwo jeleniogórskich śledczych ws. tajemniczej śmierci Magdaleny Żuk. Kobieta zmarła 30 kwietnia 2017 r. w Egipcie. Nie ustalono, czy popełniła samobójstwo, czy padła ofiarą przestępstwa.

Publikacja: 31.12.2018 10:28

Magdalena Żuk

Magdalena Żuk

Foto: fot. Facebook

– Cały czas oczekujemy na wykonanie pomocy prawnej w Egipcie. Wniosek w tym zakresie został skierowany 1 października. Po nadesłaniu materiału przez stronę egipską planowane są dalsze opinie uzupełniające specjalistów z zakresu toksykologii i psychologiczno-psychiatrycznej – mówi Onetowi Katarzyna Bylicka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Czytaj także: Prokuratura: nic nie wskazuje, że Magdalena Żuk padła ofiarą przemocy

– Wnioskowaliśmy o przedłużenie śledztwa z uwagi na konieczność oczekiwania na uzupełniające opinie biegłych z zakresu toksykologii. Wyniki badań toksykologicznych mogą ewentualnie posłużyć do uzupełnienia opinii biegłych z zakresu psychiatrii – mówi Onetowi Tomasz Czułowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Śmierć Magdaleny Żuk

Przypomnijmy, Magdalena Żuk poleciała do egipskiego kurortu Marsa Alam 25 kwietnia 2017 roku. To miała być wycieczka niespodzianka dla jej chłopaka Markusa. Ostatecznie kobieta pojechała sama, bo okazało się, że jej partner nie miał ważnego paszportu.

Wiadomo, że od początku podróży 27-latka była w kontakcie telefonicznym z chłopakiem. Później jednak kontakt z kobietą zaczął się urywać. W ostatniej rozmowie z partnerem Magdalena Żuk prosiła go, by zabrał ją z Egiptu jak najszybciej do Polski. Na nagraniu, które trafiło do sieci widać dokładnie, że kobieta jest mocno przestraszona i roztrzęsiona. Cały czas płacze. Nie wiadomo jednak, co jest powodem jej zachowania.

Chłopak 27-latki zaniepokojony zachowaniem partnerki, w porozumieniu z touroperatorem i polskim przedstawicielstwem dyplomatycznym w Kairze, zaplanował wcześniejszy powrót kobiety do kraju. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia, 27-latki nie wpuszczono jednak na pokład samolotu i przewieziono ją do szpitala, gdzie doszło do tragedii. Kobieta miała wyskoczyć z pierwszego piętra szpitala.

Po upadku najpierw trafiła na oddział intensywnej terapii, a następnie została przetransportowana do szpitala w Hurghadzie, gdzie 30 kwietnia 2017 roku zmarła w wyniku doznanych obrażeń.

Rodzina: to nie było samobójstwo

W sierpniu siostra Magdaleny Żuk napisała na Facebooku, że z najnowszych materiałów zgromadzonych w aktach sprawy wynika ponad wszelką wątpliwość, że Magda Żuk padła ofiarą przestępstwa. W odpowiedzi rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik stwierdziła, że w sprawie śmierci Żuk nie pojawiły się żadne nowe okoliczności

Rodzina zmarłej nie wierzy, że kobieta popełniła samobójstwo. – Magda Żuk nie była chora psychicznie, nie leczyła się psychiatrycznie i nie zażywała leków, które są związane z chorobami psychicznymi – mówił Onetowi w sierpniu Paweł Jurewicz, pełnomocnik rodziny Magdaleny Żuk.

– Samobójstwo trzeba chcieć popełnić. Materiały, które znamy, jasno naprowadzają na to, że teza o tym, że Magda padła ofiarą przestępstwa, jest jak najbardziej aktualna i jako jedyna tak naprawdę możliwa do przyjęcia – podkreślił Jurewicz.

Dobra osobiste
Ksiądz pozwał biskupa. Jest wyrok Sądu Najwyższego w bezprecedensowej sprawie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Dobra osobiste
Lex Kaczyński do kosza. Nakazane przeprosiny muszą coś znaczyć
Aplikacje i egzaminy
Pierwszy dzień egzaminów zawodowych za nami. Znamy zadania z prawa karnego
Prawo karne
Koniec głośnego procesu adwokata. Prokurator: Zachowanie jakby miał 13 lat
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Prawo karne
Gdzie jest zabójca posła PiS? Prokuratura: zwolniony, ale nie uwolniony
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście