W Polsce rośnie liczba więźniów z zagranicy

Dwa razy więcej zagranicznych skazanych niż w 2020 roku przebywa dziś w polskich więzieniach. Powodem jest nie tylko wojna za wschodnią granicą.

Publikacja: 18.07.2024 04:30

W Polsce rośnie liczba więźniów z zagranicy

Foto: Adobe Stock

Ukraińcy, Gruzini, Białorusini – to najliczniejsze grupy cudzoziemców w polskich więzieniach. W ostatnim roku odnotowano istotny wzrost liczby cudzoziemców przebywających w polskich zakładach karnych i aresztach śledczych. Jest ich dwa razy więcej niż cztery lata wcześniej.

Co mówią liczby o więźniach z zagranicy?

Ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że 31 grudnia 2020 r. osadzonych w zakładach karnych było 1267 cudzoziemców. Cztery lata później liczba osadzonych wyniosła już 2407 osób. Najwięcej cudzoziemców odbywa karę za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (wypadki drogowe), przeciwko porządkowi publicznemu (rozboje, bójki) i za zabójstwa.

Najwięcej jest wśród nich Ukraińców – 1261, Gruzinów – 330, Białorusinów – 146. Z drugiej strony po jednym obywatelu m.in.: Rwandy, Senegalu, Palestyny, Jordanii, Maroka czy Finlandii.

Skąd ten wzrost?

– Według światowych trendów i badań emigranci ciężko się adaptują do nowych warunków – mówi „Rzeczpospolitej” profesor Brunon Hołyst, kryminolog. Jego zdaniem te dane wskazują na pewne określone tendencje.

– Trafia do nas najbiedniejsza grupa cudzoziemców, którym trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości – tłumaczy profesor Hołyst. I dodaje, że pierwsza emigracja do Polski to byli ludzie bogaci. Teraz trafia do nas biedniejsza grupa obywateli. Wielu z nich sobie nie radzi. Stąd też zaczęli popełniać częściej przestępstwa.

Czytaj więcej

Maria Ejchart: Więźniów w celach będzie o 20 tys. mniej

Cudzoziemcy wolą mieć odsiadkę w Polsce

– Sytuacja skazanych w polskich więzieniach nie jest zła. Z pewnością jest dużo lepsza niż w ich ojczyznach – uważa prof. Hołyst.

Paweł Moczydłowski, były szef polskiego więziennictwa, nie ma wątpliwości, że choć nikt nie chce trafić za kratki, to jednak fakt odbywania kary w Polsce dla Ukraińców czy Białorusinów nie przeraża ich tak jak odsiadka u siebie w Ukrainie czy w Gruzji.

– Jest istotna różnica, chociaż nadal borykamy się choćby z przeludnieniem. Kiedyś tak polscy obywatele podchodzili i oceniali pobyt za kratami np. w Szwecji – dodaje.

Ukraińcy mimo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej nie stanowią większego problemu, nawet liczebnego. Natomiast Gruzini to obywatele małego państwa, które szybko wywindowało się na drugie miejsce wśród skazanych odbywających karę w Polsce.

W przypadku zagranicznych skazanych ogromne znaczenie ma to, czy czują się oni doopiekowani przez przedstawicieli własnego państwa – mówi dr Moczydłowski.

Nie bez znaczenia jest także bariera językowa. Chodzi o stałe monitorowanie ich potrzeb, żeby nie nastąpiło coś niespodziewanego, żeby nie pojawiło się coś, co wykreuje jakiś problem – uważa b. szef więziennictwa.

I dodaje, że ta ostrożność systemu powoduje, że nie mamy z nimi większych problemów.

Język i dieta to podstawa

– Musimy się liczyć z tym, że będzie ich przybywać, i być przygotowani na taką sytuację – dodaje Moczydłowski. Wspomina także, że w polskich więzieniach przebywają też skazani z innych kultur, które np. traktują dietę bardzo poważnie. Jeśli więc nie dostaną do jedzenia tego, co im wolno i co dieta przewiduje, mogą pojawić się poważne problemy. W grę wchodzą też coraz bardziej skomplikowane tłumaczenia dokumentów i tych urzędowych, ale i prywatnych.

– Na pewno sytuacja ta wymaga przygotowań. Lepiej się o to postarać wcześniej, niż później być zdanym na łagodzenie konfliktów międzynarodowych za kratami. Bo tych krajowych i tak każdego dnia nie brakuje – dodaje Moczydłowski.

Czytaj więcej

Rekordowa liczba osadzonych w Polsce i na Węgrzech

Ukraińcy, Gruzini, Białorusini – to najliczniejsze grupy cudzoziemców w polskich więzieniach. W ostatnim roku odnotowano istotny wzrost liczby cudzoziemców przebywających w polskich zakładach karnych i aresztach śledczych. Jest ich dwa razy więcej niż cztery lata wcześniej.

Co mówią liczby o więźniach z zagranicy?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Edukacja i wychowanie
Zmiany w lekcjach religii zawieszone? Trybunał Konstytucyjny wydał zabezpieczenie
Materiał Promocyjny
Samochód jako atrakcyjny i motywujący dodatek do wynagrodzenia
W sądzie i w urzędzie
Trwa oblężenie sądów. Długie kolejki mają związek z nową ustawą
Praca, Emerytury i renty
Renta wdowia. Pominięci zapowiadają skargę do Trybunału w Strasburgu
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Prawo dla Ciebie
Collegium Humanum. „Kilka tysięcy osób znajduje się w prawnej pułapce”
Materiał Promocyjny
Wiatr w żaglach wielkiej energetyki