Prawo łaski w polskim prawie

Prawo łaski (ułaskawienie) polega na darowaniu lub złagodzeniu osobie prawomocnie skazanej za popełnienie przestępstwa lub wykroczenia wyrokiem sądu karnego całości lub części wymierzonej represji karnej (kar i innych sankcji). Nie powoduje to jednak zatarcia skazania (stosuje się tu ogólne reguły przewidziane w rozdziale XII k.k.), a wyrok uznający winę sprawcy oddziałuje na inne postępowania, np. ma znaczenie przy dochodzeniu roszczeń na drodze cywilnej, czy dopuszczalności sprawowania mandatu posła lub senatora.

Publikacja: 12.01.2024 09:50

Prawo łaski w polskim prawie

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

W doktrynie prawa karnego występuje spór, czy jest możliwe zastosowanie prawa łaski przed uprawomocnieniem się wyroku skazującego sprawcę (tzw. abolicja indywidualna), jednak przeważa pogląd temu przeciwny. Ten ostatni został przekonująco potwierdzony w uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dn. 31 maja 2017 r. (sygn. I KZP 4/17). Odmienne stanowisko zajął Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dn. 17 lipca 2018 r., z odrębnym jednak zdaniem jednego z orzekających sędziów (sygn. K 9/17).

Pozostało jeszcze 90% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego