Lekarze sprzeciwiają się zmianom w kodeksie karnym

Medycy ostrzegają, że zaostrzanie kar za nieumyślne spowodowanie śmierci zniechęci do specjalizacji zabiegowych, jak chirurgia.

Publikacja: 25.03.2022 07:19

Lekarze sprzeciwiają się zmianom w kodeksie karnym

Foto: Adobe Stock

Propozycja zmiany art. 155 kodeksu karnego, przewidująca zaostrzenie kar za „nieumyślne spowodowanie śmierci” z dotychczasowej kary od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności do kary od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności zaostrzy kary dla lekarzy za błędy medyczne. Dodatkowo sąd nie będzie mógł w takim przypadku warunkowo umorzyć postępowania karnego, bo zgodnie z art. 66 § 2 k.k., warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą pięć lat pozbawienia wolności. To doprowadzi do jeszcze większego deficytu lekarzy w specjalizacjach zabiegowych, w których już są ogromne niedobory – alarmują prawnicy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL.

Według prawników związku zaostrzenie sankcji karnej dla przestępstw z art. 155 k.k. nie ma żadnego uzasadnienia prewencyjnego, ponieważ dotyczy co do zasady przestępstw nieumyślnych, czyli sprawców, którzy nie działają świadomie lub z góry powziętym zamiarem.

„Założenie, że lekarze działający w dobrej wierze, wykonując zabiegi medyczne działają w celu szkodzenia pacjentom, jest a priori fałszywe i podważa zaufanie do zawodu lekarza i lekarza dentysty” – podkreślają prawnicy OZZL.

Również dr Witold Zontek z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego jest zdania, że po zaostrzeniu kar z art. 155 k.k. może pojawić się zachowawcze zachowanie lekarzy czy personelu medycznego, który skupi się na rozbudowanej diagnozie, a nie ratowaniu życia pacjenta. Wszystko po to, by uniknąć odpowiedzialności.

– Podnoszenie kar nie ma żadnego uzasadnienia. Przestępczość spada, a mimo to mamy najwyższy współczynnik osadzonych – dodaje dr Zontek.

Medycy od dawna postulują o namiastkę systemu „no fault”. Wyłączyłby wprost stosowanie podstawowych przepisów prawa karnego, które mogą znaleźć zastosowanie do lekarza. Warunkiem, podobnie jak w wielu krajach zachodnich, byłoby samodzielne zgłoszenie błędu przez osobę, która go popełniła.

Według lekarzy takie rozwiązanie dobrze by rokowało na przyszłość – personel uczyłby się na błędach.

Czytaj więcej

Więzienie dla lekarza za błąd - jest projekt zmian w kodeksie karnym
Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jak Vitarą na różne tereny? Przewodnik po off-roadowych możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej