Terapia medyczną marihuaną, a prowadzenie "pod wpływem"

Z odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu pod wpływem np. marihuany nie zwalnia automatycznie to, że była ona przepisana przez lekarza. Na tym jednak kategoryczne oceny prawników się kończą.

Publikacja: 21.02.2023 03:00

Terapia medyczną marihuaną, a prowadzenie "pod wpływem"

Foto: Adobe Stock

Pytania o tę kwestię zaczęły padać w związku z niedawnym zatrzymaniem pewnego aktora będącego pod wpływem środków odurzających. Mężczyzna w oświadczeniu zapewnił, że wspomaga leczenie, stosując medyczną marihuanę.

– Posiadanie recepty na marihuanę nie jest usprawiedliwieniem. Podobnie zresztą jak i kierowanie pod wpływem innych leków, których zażywanie wiąże się z wykluczeniem prowadzenia pojazdów – twierdzi zgodnie większość pytanych przez „Rz” prawników. Ich zdaniem ważna jest jeszcze kwestia świadomości osoby wsiadającej za kółko po zażyciu danego środka. Chodzi o to, czy została poinformowana przez lekarza o skutkach kuracji.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego